| DonaldTrump a întrebat:

Alexandru Macedon vs Gingis Han. Care era un cuceritor mai bun? Argumentati-va raspunsul va rog.

16 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Dupa parerea mea, Alexandru Macedon e mai bun cuceritor. I-am studiat toata viata si am ramas surprinsa. A cucerit extraordinar de multe cetati si ce e mai important, a fost modest, intr-un fel. Nu zic ca nu avea defecte, dar eu il apreciez pentru ce a devenit. Adica tatal lui a murit si el a avut suficienta inteligenta sa conduca armata si sa cucereasca teritorii.Din pacate am murit destul de repede.
Despre Gingis Han nu stiu prea multe.

| Staind a răspuns (pentru R0R0):

In privinta tacticilor de lupta, ce crezi?

| R0R0 a răspuns (pentru Staind):

Nu zic ca Ginghis nu era om inteligent.Dar eu nu prea am auzit de el pana acum.
Din cate m-am uitat peste viata lui, parea un om care stia cum sa isi ordoneze armata, sa ii conduca.
Dar si Alexandru avea tactici interesante.
Nu pot sa fac o asemenea comparatie. Insa amandoi au fost oameni mari, inteligenti.
Tu pe cine alegi?

| Staind a răspuns (pentru R0R0):

Ma asteptam la ceva mai concis de la cineva care l-a studiat toata viata pe Alexei.thinking Nu neg ce ai zis, insa
Nu aleg, n-as putea argumenta cine si de ce

| R0R0 a răspuns (pentru Staind):

Adica tu m-ai pus la incercare.Am dreptate? Bineinteles ca am!

| Dugalle a răspuns (pentru R0R0):

Doar pentru ca pe el l-ai studiat asta nu inseamna ca el e " cel mai bun ". Nu iti mai exprima o opinie despre ceva cand nu stii acel ceva in totalitate.

Pentru informarea ta, Gingis a avut un imperiu mai mare, mult mai mare. A fost aproape de dominarea lumii, ii mai trebuiau cateva procente din populatia globala sa ajunga la 51%.

| R0R0 a răspuns (pentru Dugalle):

Am specificat ca nu am mai auzit de Gingis si ca nu i-am studiat viata.

| AFR81 a răspuns (pentru R0R0):

Vazand cum incepe raspunsul tau, ma asteptam sa enumeri cateva lupte, sa spui ceva despre adversarii lui, sa numesti teritoriile cucerite, sa vorbesti, poate, si despre viata sa personala (sau intima mai bine zis) atat de controversata, iar apoi sa inchei totul cu mentiuni despre moartea sa timpurie. Ai vorbit la general. Sincer, nu cred ca l-ai studiat toata viata, nu cred ca l-ai studiat nici macar doua ore. Despre Alexandru Macedon stii foarte putin, iar despre Ginghis Han nu stii nimic.

| Dugalle a răspuns (pentru R0R0):

Nu ai inteles. Mai fumeie, tu nu ai cum sa compari ceva cu altceva nestiindule pe ambele.

Tu ai zis ca Alexandru fu cel mai smecher dar tu nu il stii pe celalalt. Asta zic, sa nu mai zici ca ceva e smecher atata timp cat tu nu stii pe celalalt.

| R0R0 a răspuns (pentru AFR81):

Bine.
El a fost fiul lui Filip al 2-lea si al Olimpiei, de origine greaca. Mama lui era o vrajitoare, care considera ca fiul ei este fiul Zeului si se ocupa cu activitati oculte. Se spune ca Filip a vazut-o cu un sarpe in pat.(asta despre tatal lui Alexandru).
Tatl lui a fost un om dur, care l-a invatat de mic sa lupte.
Amintesc si de calul lui Alexandru, cu o infatisare anormala, Bucefal.
Dupa moartea tatalui sau, Alexandru a oprit revoltele iscate si ...de aici incep cuceririle.
Ce a cucerit? Tracia, Grecia, Egipt, Frigia, Gordion (dau exemplul asta deoarece stiu ca conducatorul a fost ales la intamplare).
Dintre bataliile lui cea care mi-a ramas in minte a fost cu Darius, pe care in cele din urma l-a iertat si s-a casatorit cu fiica sa. (nu stiu daca e corecta afirmatia, am citit-o mai demult intr-o carte).
Despre decesul sau pot spune ca se banuieste ca a fost otravit.
Multumit?

| R0R0 a răspuns (pentru Dugalle):

Stiu.
Te-am inteles din prima!

| AFR81 a răspuns (pentru R0R0):

Din tot ce ai spus acolo, nu este totul corect, insa e mult mai bine decat prima data. Sper ca n-ai trisat.

P.S. Ai uitat sa spui ca ii cam placeau baieteii.

| R0R0 a răspuns (pentru AFR81):

Nu, nu am trisat.

| DonaldTrump explică (pentru R0R0):

L-a iertat pe Darius? Era atat de "dedicat " sa il omoare pe Darius incat cand a fost asasinat Dary de catre Dessus, Alexandru l-a prins pe Dessus, ca macar sa poata sa il omoare pe el.

| EneCristian a răspuns:

Eu apar pe Gingis Han stiu ca alexandru a fost un cuceritor bun dar HAn a unit un imperiu a tinut in frau acel imperiu in asia si a terorizat si Europa singura lui problema a fost timpul ca tactic il ador pentru celebrele sale atacuri pe fuga ce slabeau armatele si chiar si groaznicele dar foarte eficace raiduri si ucideri ce instigau frica a fost un tacticean ce sa bazat pe frica omului si a mers.

| Dugalle a răspuns:

Ce inseamna cuceritor bun?