| TarzanEva a întrebat:

Am 20 de ani, inaltime 1.75 sau 1.76 si numai 54-56 kg. Cum pot pune kilograme? Pe internet nu gasesc mare lucru, gasesc mai mult de slabit.

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mananca mai mult si mai des, alimente cu multe calorii, dar sa eviti grasimile.

Uiti aici mai multe sfaturi de ingrasare in mod natural si frumos:
https://doc.ro/dieta-si-sport/ce-ar-trebui-sa-mananci-ca-sa-te-ingrasi
https://www.libertatea.ro/lifestyle/cum-te-ingrasi-2127739

| TarzanEva explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc frumos de informatie. O sa incerc si sper ca o sa si reusesc. Dar totusi care sunt riscurile cand ai o greutate atat de mica si din ce cauza? Sa fii gras risti sa te imbolnavesti din cauza ca intra organele in grasime din cate stiu.

| DoarBogdan a răspuns (pentru TarzanEva):

Dar ce esti? Fata sau baiat? happy

| TarzanEva explică (pentru DoarBogdan):

Baiat

| Mosotti a răspuns:

Bagi mai multe Kcalorii, baga un 3400-3500 si sa pui un 4-5 Kg lunar. Dulciuri ca sa aiba volum mic si Kcal multe, ca poate altele daca bagi, au volum mare si nu poti.

De ex daca mananci 4 merdenele in afara de ce mananci acum, ai 1200 Kcal in plus, deci iei 5 Kile lunar, dar atentie, nu reduci din ce mananci acum.
Sau doua ciocolate, ori 200 g alune daca nu vrei dulciuri.
Singuru secret e sa te speli f bine pe dinti imediat dupa fiecare masa ca sa eviti cariile, pentru ca daca te speli abia seara, bacteriile adora zaharul din gura si iti ataca dantura.

| Andreeush a răspuns (pentru Mosotti):

Ok, înțeleg ce zici însă există și persoane care oricât ar mânca nu se îngrașă deloc. Cunosc fete în cazul acesta.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeush):

Nu exista asa ceva. Ele mananca si se satura intamplatot cu cate Kcal ard, dar daca mananca mai multe Kcal decat ard, se ingrasa.
Bine se exclud cei ce au hipertiroidism, insa si aia daca ard dublu, daca le dai mai mult de dublu tot se ingrasa.

Pe pariu?! Dar sa manance ce zic eu.
Tu nu ai stat cu ele zi de zi sa vezi ce mananca, multe se si lauda.

| Andreeush a răspuns:

Nu prea ai ce să faci.
Nu ești singura care vrea să mai pună kg, cunosc fete ca și tine însă ori ce ar face nu se îngrașă.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeush):

Ete nu se ingrasa, mananca Kcal cat sa se mentina, daca baga mai multe, pun de nu se vad!
Are ce sa faca si e ff simplu, 1000-1200 kcal/zi in plus fata de ce mananca acum ca sa ia un 4-5 Kg lunar.
Dupa ce ajunge unde vrea, scoate surplusul si se mentine acolo.

Cine a cazut pe mana mea a pierdut pariu serios, tot asa "aaa orice mananc nu pun". Asta erau fete de la sala si unii baieti.
Au facut, ca doreau sa mai puna, plus ca vroiau ca castige pariu jurand ca nu pune, si cu martori.
Pai pe unde se duceau sa intrebe, se evita exact ce trebuia pentru ingrasare, nu puteau manca volum mare de mancare, deci trebuia ceva cu volum f mic si densitate f mare de energie, in afara de ce mancau in mod curent de mentinere.

Printre altele am recomandat dulciuri bio ca sa nu aiba grasimi saturate rele si colesterol, in rest alune, cozonac, etc.

Carbohidratii dadeau drumu la insulina, insulina depunea violent lipidele (chiar daca-s nesaturate), deci ce era in plus, plus ca si carbo se transformau in fat, aia in plus.

S-a observat la laborator din 2 in 2 saptamani ca apare rezistenta la insulina odata cu cresterea in greutate insa in limite normale dat fiind ca inca nu ajunsesera la greutatea normala, iar pana ajungi la ea, nu se intampla nimic rau, abia dupa incep problemele.
Profil lipidic in limite normale.
Deci cresterea in greutate aparea sigur, rez la insulina era indicatorul, la aceiasi glicemie aveau insulinemia mai mare! Chiar daca la inceput 1-2 kile nu le simtea.
Pai ce, ne jucam?!

Ceva pentru urcarea poftei de mancare (Peritol unu pe zi), plus Kcal in plus, si gata, i-am aranjat, prin blocata receptorilor de serotonina provocata de Peritol, mai ales 5HT2C (grupa), apare in special pofta de carbohidrati.
Bine, s-a dus la medic sa ii dea Peritol, unii medici dau ala pentru urcarea poftei de mancare, el nu e pentru asta, dar secundar face asta, si nu face rau in rest.

Medicu nu a zis mare lucru, a mizat pe Peritol, si de acolo de la sine manca mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananci mai mult.

| TarzanEva explică (pentru anonim_4396):

Deci pentru ingrasare nu exista ca si pentru slabit o dieta exacta (ce mananci si la ce ora)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TarzanEva):

Poti face ce vrei, atata timp cat esti in surplus caloric te vei ingrasa. La fel si la slabit. Daca mananci suficient de putin, vei slabi, indiferent de ce sau când mananci.