| Copie_Ieftina_Jericho_Doc_1998 a întrebat:

Am auzit ca Einstein a inceput sa vorbeasca la 6 ani. E adevarat?

Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Stiu ca a inceput sa vorbeasca mult mai tarziu decat un copil obisnuit

4 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Nu, nu este întocmai adevărat.
A avut o problemă şi nu a putut vorbi dar nu până la şase ani ci până la trei ani.
Încă de mic Albert s-a manifestat ca un băiat neobișnuit. Nu a vorbit până la trei ani, dând impresia că este retardat mintal.
Cu toate acestea a reușit să acumuleze o serie de cunoștințe numai prin efort individual. Din acest motiv cei de vârsta lui nu îl înțelegeau și îl disprețuiau, ceea ce l-a făcut să devină un copil retras.
Datorită dificultății de a se adapta la școală profesorii l-au considerat un copil problemă, îndărătnic și diferit, care nu vrea să învețe.
Pa-pa.

| stlucian a răspuns:

Nu!
Einstein se naste la 14 martie 1879 in Ulm, Germania, intr-o familie de evrei. Desi astazi este considerat unul dintre cei mai inteligenti oameni care au trait vreodata, in copilarie Einstein nu parea un copil prea inteligent, ba chiar din contra. Acesta incepe sa vorbeasca abia de la varsta de 3 ani, parintii lui considerand din aceasta cauza ca este retardat. Desi a inceput sa vorbeasca asa tarziu micul Einstein vorbea cu fluenta si vocabularul unui adult.
Si la varsta de 6 ani, la insistentele mamei sale, micul Albert ia lectii de vioara. Einstein dovedeste un real talent pentru vioara si va continua sa cante toata viata. In momentele in care cercetarile sale se aflau intr-un impas sau avea vreo problema de alta natura, Einstein canta la vioara.

| Maxim96 a răspuns:

Nu stiu exact.Eu tot pana la aproape de 4 ani nu am scos nici un cuvant.Toti credeau ca o sa fiu mut, insa nu a fost chiar asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu cred ca de la o varsta asa de frageda!
Uite detalii despre el aici,
https://ro.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein
Te pup!