| Samariteanul a întrebat:

Am,de ceva timp, o colectie de bani vechi romanesti.As vrea sa va intreb daca exista un site unde as putea sa vad cat valoreaza fiecare in parte in zilele de azi.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Grupuri Facebook, olx

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti incerca la niste anticariate. Ca sa iti faci o idee cauta pe olx, mai sunt oameni care vand bani vechi

| Samariteanul explică (pentru suntserios):

Daca ma duc la anticarite sau la alti experti/evaluatori o sa-mi spunsa ca valoreaza mai putin decat pretul lor real pentru ca, in cazul in care le-as vinde le-ar obtine mai ieftine de la mine is le-ar da mai scupe ca sa faca profit.(ceea ce e normal). Totusi as vrea sa aflu un pret standard pentru ele deoarece pe olx unul din Cluj vinde mai ieftin iar altul din Bucuresti mai scump.Depinde de vanzator laughing))

| Dismally a răspuns:

Exista catalog dar preturile pe care le gasesti in el nu au nici o treaba cu realitatea. Poti verifica fiecare ban in parte pe site-uri cum ar fi okazii, vei gasi acolo monede similare de vanzare. Trbuie sa te uiti si la starea monedelor tale pentru ca aceeasi moneda poate valora 1 leu sau 1000 de lei in functie de starea ei. Daca ai monede comune cum ar fi cele de pana in 1960 sau cele de pe vremea regelui Mihai mai bine pastreaza-le pentru ca sunt sanse mici sa le poti vinde.