| anon6573 a întrebat:

Am mai spus și în postarea anterioară, am stima de sine scăzută și nu știu ce se întâmplă că am devenit foarte slab de înger și mă sperii de la cele mai mici zgomote sau mișcări și efectiv tresar. Eram așa și înainte dar nu așa de grav. Pe lângă mai îmi iau și bullying. Efectiv eu nu i-am făcut nimic acelui prost, caută motive de ceartă cu mine, efectiv din orice, aruncă în mine cu ce prinde, mă jignește și mă înjură și eu dacă îi fac la fel începe să țipe sau să se comporte ca și cum ar fi o victimă. Cum am mai spus am incercat să îl spun la dirigintă dar nu l-am mai spus. Nu știu ce are de nu mă suportă. O fi și vina mea că mă oftic foarte tare și pun la suflet, dar și ăla m-a luat după față că sunt fraier. Efectiv m-am săturat de această viață mizerabilă, și nu mă refer la neajunsuri, ci la stilul în care trăiesc, nu dorm bine, nu mănânc bine, sunt antisocial, nu sunt încrezător și petrec mult timp în fața ecranelor. Simt că nu am motivația să mă schimb chiar dacă am încercat. Trebuie să fac neapărat ceva să mă schimb, mai am puțin și devin adult, nu mai merge să fiu așa. Trebuie să am vână de bărbat în mine, nu mai merge așa, ce o să fac in viitor dacă eu nu sunt in stare să mă apăr când un prost face ce vrea din mine. M-ar ajuta orice sfat, orice mustrare.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cati anisori ai?
Vorbesti de diriginta (nu invataoare), deci probabil ai trecut in clasa a V-a?

| anon6573 explică (pentru Violleta2022):

Sunt in clasa a10a. E chiar penibil sa ii spun la dirigintă. Oricum, dacă nu aveam probleme cu stima de sine rezolvam demult și pe lângă asta mai am și o rușine mare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anon6573):

In cazul acesta, ti-as recomanda sa mergi la un psihiatru, fiindca nu este normal ca un baiat de 16-17ani sa se sperie din orice zgomot sau nimic, asta putand fi o problema psihica, care netrata duce la boli mentale serioase.
Sanatate multa!

| dullcat a răspuns:

Greseala ta este ca nu i-ai mai spus dirigintei despre cum acest baiat te hartuieste mereu.Crezi ca merita trecut cu vederea? Raspunsul e NU deoarece in momentul in care tu iti accepti statututul de victima astfel de persoane vor escalada nivelul de bullying, hranindu-se si mai mult cu lipsa ta de actiune si cu starea de complacere, cu toate reactiile tale cand pui la suflet, te enervezi, toate expresiile fetei etc. Asta iti doresti? Sper ca nu.

Gaseste-ti curajul sa apelezi la adultii din jurul tau, nu este deloc gresit sa procedezi astfel, sa ceri ajutorul celor competenti in momentul in care problema este peste puterile tale. Fenomenul acesta derapant a luat o amploare grozava tocmai fiindca majoritatea copiilor prefera sa tina in ei, sa ascunda, in loc sa vorbeasca cu adultii, crezand ca astfel e mai bine, ca pot rezolva ei singuri, ca e mai ok asa decat sa fie paraciosi etc.Pur si simplu NU, e mai rau asa! Sper sa rezolvi cat mai curand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa fi un adult?

Muncește cinstit câștigați pâinea și mâncarea de pe masă cinstită fără să-ți plătesc nimeni mâncare de pasă câștigați existența cinstită prin muncă cinstită fără să furi fără să minți fără să-ți vinzi sufletul inima trupul corpul fără escrocărie fără Sâte implic în droguri alcool fără să-ți vinzi din tine asta este definiția unui om adult care își câștigă Mâncarea de pe masă cinstită car își câștigă bani prin muncă cinstită definiția unui om adult asumat Matur.

Omul care îți face rău și îți dorește râul si te dușmănește și îți vrea râul cu orice preț lasă pe mâna lui Dumnezeu orice rău ai Vedea ai întâlni de la oamenii în viața asta ori câtă suferință si ne dreptatea ai Vedea de la oamenii care îți vor râul și îți dorește râul Lasăi să toți pe mână lui Dumnezeu.

Când îți spun lasă i pe mâna lui Dumnezeu nu-ți spun lasă i pe mâna lui Dumnezeu că le face el rău nu la asta mă refer.

Mă refer la faptul că Dumnezeu le va arăt unde au greși și unde au putut face o greșală fără că ei să-și de-a seama sa fie niște oamenii adulți și asumați eu la asta mă fere când îți spun Lasăi pe mâna lui Dumnezeu. Dumnezeu arăt omului unde a greșit unde a făptuit greșit unde a comis o greșeală.