| hypothesis a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Mi-a placut o tipa din liceu si in urma unor discuții am invitat-o sa iesim la un duc pentru a discuta mai multe. Eu eram decis sa dau frâu unei relații care părea la inceput de drum. Am iesit,ne-am simțit bine,am sărutat-o,nu ne-am plictisit. Am iesit din local ținuti de mana. Era evident ca ma plăcea, eu eram bucuros ca sunt cu ea. Am discutat tot week-endul. Ne-am întâlnit luni la liceu, am vorbit mai putinel din cauza pauzelor scurte, ma rog. Imi făceam planuri pentru o data viitoare ca sa putem iesi. Cand pe seara, printre discuții si parca mai spontan decât am fost eu cand am invitat-o in oras, imi spune ca "ne-am fi grăbit" si ca e cam confuza. Eu fiind a 12 si dorit de mai multe fete, ea bobocica frageda clasa a 9. Mi-a spus ca nu s-a simțit comod cand, de fapt, a fost exact inversul. Stiu clar ca nu e vorba ca nu ma place, am simțit-o sincera cand mi-a spus si nu ar avea de ce, de placut pe altul la altul. Asta am vorbit prin mesagerie, eu surprins i-am spus ca vorbim maine. In acest week-end, nu am agasat-o cu mesaje, am lăsat-o sa respire in urma primei întâlniri, dar nu prea mai înțeleg. Mi-a spus ca ea nu este genul care sa intre usor in relații, i se pare putin ciudat si ca vina e la ea, de unde mi-am dat seama ca are o anume personalitate destul de puternica si niste principii stabile, poate vrea sa meargă la sigur intr-o relatie si crede ca eu vreau doar sa ma joc (fiind un tip destul de căutat in liceu). Ce parere aveti? Chiar nu as vrea sa pierd aceasta fata asa usor chiar daca as putea renunța având in vedere ca am oferte. Ma gândesc ca merita si as vrea sa depun cel putin minim de efort pentru ea.

1 răspuns:
| TheFragranceMaster a răspuns:

Ce e necesar sa intelegi in primul rind e modul in care gindesc oamenii, in cazul tau o fata de 14-15 ani! Asta e momentul cel mai confuz, si nu ma refer doar la fete.Organismul e in plina dezvoltare fizica si mai ales psihica iar asta duce la comportamente cel putin ciudate uneori.Tu esti in clasa a 12, modul tau de judeca e aproape sau chiar unul matur, a pretinde de la o pustoaica de 15 ani acelasi lucru e Absurd, a incerca sa-i intelegi reactiile e extrem de dificil.
Sfatul meu nu o sa-ti placa.
Cred ca ar trebui sa ramineti intr-o relatie de prietenie fara presiunea formarii unui cuplu, pentru moment inarmeaza-te cu rabdare.