| hypothesis a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Mi-a placut o tipa din liceu si in urma unor discuții am invitat-o sa iesim la un duc pentru a discuta mai multe. Eu eram decis sa dau frâu unei relații care părea la inceput de drum. Am iesit,ne-am simțit bine,am sărutat-o,nu ne-am plictisit. Am iesit din local ținuti de mana. Era evident ca ma plăcea, eu eram bucuros ca sunt cu ea. Am discutat tot week-endul. Ne-am întâlnit luni la liceu, am vorbit mai putinel din cauza pauzelor scurte, ma rog. Imi făceam planuri pentru o data viitoare ca sa putem iesi. Cand pe seara, printre discuții si parca mai spontan decât am fost eu cand am invitat-o in oras, imi spune ca "ne-am fi grăbit" si ca e cam confuza. Eu fiind a 12 si dorit de mai multe fete, ea bobocica frageda clasa a 9. Mi-a spus ca nu s-a simțit comod cand, de fapt, a fost exact inversul. Stiu clar ca nu e vorba ca nu ma place, am simțit-o sincera cand mi-a spus si nu ar avea de ce, de placut pe altul la altul. Asta am vorbit prin mesagerie, eu surprins i-am spus ca vorbim maine. In acest week-end, nu am agasat-o cu mesaje, am lăsat-o sa respire in urma primei întâlniri, dar nu prea mai înțeleg. Mi-a spus ca ea nu este genul care sa intre usor in relații, i se pare putin ciudat si ca vina e la ea, de unde mi-am dat seama ca are o anume personalitate destule puternica si niste principii stabile, poate vrea sa meargă la sigur intr-o relatie si crede ca eu vreau doar sa ma joc (fiind un tip destul de căutat in liceu). Ce parere aveti? Chiar nu as vrea sa pierd aceasta fata asa usor chiar daca as putea renunța având in vedere ca am oferte. Ma gândesc ca merita si as vrea sa depun cel putin minim de efort pentru ea. Astept raspunsuri

5 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Pentru tine o relaţie e o ofertă?
Dacă îţi place fata şi eşti în stare, cucereşte-o. E clar că şi ea te place.

| hypothesis explică (pentru Doub):

Eram foarte sigur ca am cucerit-o pana mi-a spus ca se simte incomod si parea nepregatita, mi-a spus ca nu e genul care intra usor in relatii, dar asta nu e un motiv, un principiu pe care trebuie sa-l respecte cu sfintenie, asta cred eu.
Nu spun ca nu ma place, dar degeaba daca eu vreau o relatie, iar ea spune ca vina e la ea, daca era la mine o rezolvam, poate schimbam ceva, de asta zic ca depinde de ea oricat de mult as incerca eu.

| Doub a răspuns (pentru hypothesis):

Eşti dispus să ai răbdare şi să o aştepţi?

| ElenaBeatrice a răspuns:

Pai, e posibil sa creada ca vrei mai multe de la ea... Tu fiind a 12-a, ea a 9-a...Cred ca se simte constransa, incearca sa-i demonstrezi ca o placi, nu ca iti bati joc de ea...trimite-i flori...e clasic, dar merge

| hypothesis explică (pentru ElenaBeatrice):

Inainte vorbeam ca si prieteni, neavand in gand sa am vreo relatie cu ea pana intr-o zi cand m-am decis sa o scot in oras. Acolo au decurs lucrurile frumos, nu eram nici foarte intrati in "friendzone" si parea ca ma place, insa dupa cateva zile am primit acest refuz.