| catthshshshs a întrebat:

Am o nelamurire! Sa zicem ca cineva termina facultatea anul asta si poate profesa ca profesor, avand si modulul psihopedagogic luat. El in vara vrea sa participe la concurs sa obtina un post in invatamant. Pentru ce fel de post va concura: titularizare sau suplinire? Ca am inteles ca pana iti dai definitivatul nu ajungi titular! Help.Mersi!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti ocupa direct un post in invatamant. Conform L. 1/2011, legea educatiei, art. 248, trebuie sa efectuezi un an de practica intr-o scoala, daca ai absolvit studiile universitare cu diploma de licenta si masterul pedagogic de 2 ani. Abia dupa anul de practica vei putea participa la concursul pentru obtinerea unui post. Citeste art. 248 din lege. Numai bine!

| catthshshshs explică:

Ioandelasal, am citit ce mi-ai spus tu si totul este absolut gresit. Nu este adevarat. Practica o fac in scoala in timpul facultatii, nu exista niciun an separat de practica.

| stress9 a răspuns:

Eu am o colega care a terminat fac si modulul de pedagogie si acum este asistenata unui prof univ. in cazul tau, cred ca poti fi titular doar dupa ce iti dai definitivatul. l-am intrebat si pe google si zice ca acel modul este doar pentru a te putea angaja in invatamant. pupici