| 8Biia a întrebat:

Am si eu o problema si am nevoie de voi sad...prietenul meu e pe cale sa intre la inchisoare din cauza ca a condus beat si fara permis, viteza nu avea( permisul nu il are luat) ...imi dati va rog un sfat, ce sa fac, nu stiu ce mai fac daca chiar intra, cum am sa rezist? Cum sa fiu tare si sa trec peste? Deci nu pot sa imi imaginez asa ceva, fara el sad il iubesc mult si m-am obisnuit cu el, oare ce sa fac in aceasta situatie? Ar avea sanse sa scape? sad

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai, poate-l uiti. Un betiv nu merita. Va face toata viata la fel.

| darrio2007 a răspuns:

Ce sa faci? Sa-i faci vizite la puscarie. Daca va avea dreptul la ele.Bine ca nu a omorat pe cineva.Asa-i trebuie.Ca sunt prea multe accidente cauzate de tineri fara minte.

| etudor a răspuns:

Nu cred ca exista cale de scapare...A gresit, trebuie sa plateasca.INCURAJEAZ-L
Timpul trece repede si-i va fi invatatura de minte.Un avocat bun, ii poate scoate o pedeapsa mai mica sau la domiciliu ca sa poata studia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai hotaraste te... ori a condus fara permis ori are permis?

daca nu e recidivist cel mai probabil va lua cu suspendare in caz ca e condamnat, deci nu intra la parnaie.

Dar sfat, sa nu te urci niciodata cu el in masina. E drumul cel mai scurt spre moarte.

| T0T a răspuns:

Linisteste-te. Fiecare culege dupa faptele lui.

| LoveSleep a răspuns:

Ar avea șanse să scape dacă nu s-a întâmplat nimic deosebit. Oricum, șansele sunt mici.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Te desparti de el si iti vezi mai departe de viata. Daca a fost tampit si a baut si s-a mai urcat si la volan... Acum sa plateasca.

Pune-ti problema de ce a facut asta, stiind ca te are pe tine. Si in plus, daca dadea peste unul si il omora? Era mai bine sa fii prietena unui criminal?

Oricum, dupa inchisoare se va schimba, nu va mai fi acelasi.

Sufera un pic acum, decat mai tarziu foarte mult.

Stiu, nu este raspunsul pe care il astepti. Dar poate nici viata cu el condamnat nu este cea pe care o astepti.

| Wøodenpints a răspuns:

Șanse să scape? Ce? Săpunul pe jos?

| Neuronul a răspuns:

Citeşte Codul Penal să vezi dacă fapta prietenului tău se pedepseşte cu închisoarea. Nu văd cum ar putea să-l bage la închisoare doar pentru că a condus beat. Poate are şi alte antecedente penale.
Dacă chiar se pune problema ca prietenul tău să ajungă la puşcărie, ai două soluţii:
1. Mită
2. Angajezi un avocat bun.
Ştiu că prima variantă e ilegală, imorală şi incorectă, dar gândeşte-te puţin: sunt o grămadă de contrabandişti, criminali, violatori şi aşa mai departe, care acum sunt liberi deşi ar trebui să fie după gratii. Şofatul în stare de ebrietate se pedepseşte, dar îi pot lua permisul sau îi pot da o amendă ori o penalizare. puteţi să ajungeţi la o ''înţelegere'' contracostwinking

| gabriel87000 a răspuns:

Nu cred ca va face puscarie depinde si ce a facut problema e ca poate ii va suspenda permisul si ceva inchisoare cu suspendare