| anonim_4396 a întrebat:

Am visat ieri ca citeam un text in engleza cu pronuntia in germana (nu mai puteam sa citesc calumea in engleza). Se poate sa nu mai fac distinctia, daca invat prea multa germana?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pronuntarea difera foarte mult, imposibil sa nu faci diferenta intre germana si engleza, eu le cunosc pe ambele automat recunosti engleza sau germana, bine cateodata nu poti sti pentru ca un cuvant poate fi in ambele limbi de exemplu cuvant gift inseamna cadaou in engleza dar in germana otrava, desi nu cumva sa spui ich habe ein gift für dich

| justanotheruser99 a răspuns:

laughing Nu.
Asta mi se întâmpla si mie uneori. Prin faptul ca se aseamănă destul de mult ai tendința sa încurci unele cuvinte (ex: unde. & and) insa cu timpul te obișnuiești si nu le mai confunzi. happy

| Ryuunosuke a răspuns:

Nu, o să poţi face distincţia în continuare, dacă exersezi la amândouă.