| Lioana a întrebat:

Are cineva internet si televiziune de la Telekom?
Cum sunt serviciile lor?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Uptime mult mai bun. Telekomul nu a picat niciodată in 2 ani pe când la RDS aveam destule întreruperi.
Transfer mai mare. Download până la 14-15 mega pe secundă, uneori chiar şi 17. La RDS nu depăşea niciodata 10.
Mult mai operativi. Când mi s-a rupt fibra optică la o furtună a venit echipa şi a remediat în 4 ore. La RDS am aşteptat şi 3 zile cu o defecțiune.

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu am avut servici de la ei agnostico, doar rds si din pacate upc care mau furat, servici de proasta calitate, rds e foarte ok, cel putin eu probleme cu ei eu unu nu am avut, plus ca e si ieftin, dau si telefoane la abonament

| Lioana explică (pentru RAY):

RDS am in prezent si nu sunt foarte incantata. Daca ma uit la filme pe net de multe ori mi se opresc sa se incarce.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

E vina acelui server, imagineazati asa, pe un server este uplodat un film in mod ilegal e noi toti practic descarcam de la acel server date, eeeeeee faza e ca serverele sunt prea full de aia apare incarcarea mai grea, e Netflix face altceva, cand vezi un film se descarca filmul la tine in pc si alti uplodeaza de la tine sau au servere locale, nu e vina rds, daca vrei fillme, seriale isi recomand sa le descarci

| SilentRain a răspuns:

Am avut, sunt ok

| Lioana explică (pentru SilentRain):

Daca sunt ok, de ce ai renuntat la ei? Ceva problema tot ai avut.

| LPCTSTR a răspuns:

Părinții mei au.
Televiziunea este ok, doar ei se uită iar internetul, la cei "100 Mbps" (70 Mbps în realitate conectat la calculator și undeva la 40-50 Mbps la Wi-Fi; conectat la cablu pot descărca cu o viteză până la ~10 MB/s iar prin Wi-Fi cu 4-5MB/s).
Abonamentul parcă costă 70 (sau mai mult) lei unde cred că sunt incluse și echipamentele.

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Man viteza de net depinde de multe lucruri, unde ai facut testul?

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Am testat si m-am convins singur, nu este nevoie să mă contrazici.

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Rds ai tesat?

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Da, la 30+ lei pe lună am văzut la bunici că prin Wi-Fi pot descărca cu 4-5 MB/s, deci cred că și prin cablu pot cu ~10.
Tot ce e posibil.

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da,rds e locul 1 si ieftini, eu am ssd pot trage si un 1gb per secunda

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Scuze de spam, sunt obosit, 1gb per minut, eu am pachetul de 300 mbs, dar nu prea descarc multe, rar, ciudat e ca coca cola da energie apoi oboseala

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Nu mai bea Cocâ Colâ!

| Lioana explică (pentru LPCTSTR):

Eu am primit oferta la 65 lei/luna cu internet de 1GB/sec download si 500Mb/sec upload, televiziune cu 108 canale + 6 canale de film (HBO+Cinemax), si telefonie fixa cu nelimitat minute nationale si internationale.
Poate ar trebui ca parintii tai sa-si reinnoiasca abonamentul.

| Hammurabi a răspuns:

Ai grijă când faci contractul, fă-l doar pe un an. Că apoi poți să mai negociezi cu ei o scădere cam de 30% la abonament pentru prelungirea la 2 ani a contractului.
Dacă te păcălesc să faci contractul din start pe 2 ani, n-o să mai obții nici o reducere la abonament.
Serviciile lor sunt ok.

| Lioana explică (pentru Hammurabi):

Pai in primul rand trebuie sa hotarasc daca fac contract cu ei. Mi-au facut oferta pe 2 ani in care primesc 6 luni gratuite, 3 luni in primul an, 3 luni in al doilea an.
Dar daca serviciile lor sunt bune in Grecia nu inseamna ca si in Romania sunt. Tu esti abonat la ei acolo?

| Hammurabi a răspuns (pentru Lioana):

Nu. Nu aici. Am abonament la ei in RO la Snagov.
Am avut la RDS si am renuntat. Telekom sunt mai buni, servicii mai de calitate. Ma refer la TV si internet. Trlefonie mobila n-am avut de la ei.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Telekom e si in Grecia?

| Lioana explică (pentru Hammurabi):

Ok Hammurabi. Poti sa-mi spui in ce sunt mai buni Telekom decat RDS?

| Lioana explică (pentru RAY):

Citeste tot Ray! A spus ca nu in Grecia ci in Romania.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Uite ceva de descarcat filme https://www.internetdownloadmanager.com/

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Am schimbat

| Hammurabi a răspuns (pentru Lioana):

Uptime mult mai bun. Telekomul nu a picat niciodată in 2 ani pe când la RDS aveam destule întreruperi.
Transfer mai mare. Download până la 14-15 mega pe secundă, uneori chiar şi 17. La RDS nu depăşea niciodata 10.
Mult mai operativi. Când mi s-a rupt fibra optică la o furtună a venit echipa şi a remediat în 4 ore. La RDS am aşteptat şi 3 zile cu o defecțiune.