| anonim_4396 a întrebat:

As dori să răspundă doar cei care sunt 100% siguri pe răspunsurile lor!
Dacă un asigurat sănătate ( pensionar ) este internat mai mult de 3 zile consecutive, trebuie bilet de trimitere sau vreo adeverință ceva de la medicul de familie pentru a nu plăti spitalizarea pe restul zilelor, la externare? Lăsați un link cu legislația!

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Nu. Deoarece e asigurat. Doar cei care nu sunt asigurati, vor plati dupa primele 3 zile de spitalizare. Gandeste-te logic. Omul ala a contribuit la stat in toti anii lui de munca si acum e la pensie si in continuare asigurat. Ce motiv ar avea statul sa nu-i asigure ingrijirile medicale daca acesta si-a contribuit pensionarea?

1 răspuns: