| madagheorghe a întrebat:

As vrea sa devin cameraman cum incep, de ce fel de camera am nevoie?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Ca sa devii cameraman, mai intai incepe cu o Facultate Foto-Video sau niste cursuri de specializare de operator imagine (cameraman) sau un curs de editare video. http://luxpentrutine.ro/cursuri-de-editor-imagine/
http://forum.softpedia.com/topic/250466-licentaautorizatie-cameraman/

Ca sa fi cameraman nu e musai sa-ti iei o camera video profesionala si apoi nici sa nu stii sa prelucrezi filmarile! atunci ce ai facut? ai investit atatia bani si pentru ce?
Faci pas cu pas totul. Studiaza si apoi te angajezi la o televiziune pentru jobul de cameraman.

Succes!

| madagheorghe explică (pentru MihaelaDart):

Am uitat sa precizez am 17 ani pentu inceput pot sa incep cu o camera digitala cam la 1000 de lei. Pot sa fac ceva cu ea

| MihaelaDart a răspuns (pentru madagheorghe):

Multi ani inainte! Poti sa studiezi de pe internet de pe Youtube spre exemplu, din revistele de foto-video si cand vei termina liceul poti sa te pregatesti pentru facultatea de Foto-Video. Este o facultate buna (cea din Bucuresti de exempu), nitel mai scumpicica in referire a aparatura si benefica pentru viitorul tau.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca, inta trebuie sa incepi cu un curs, ca mai ai destul, pana la camera.