| marett16 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un caine de talie mare(gigant) de paza. Mai am acasa si un bichon maltez. Ce caine s-ar intelege cu un bichon?

2 răspunsuri:
| pisicutzaa a răspuns:

Ai putea sa iti iei un ciobanesc carpatin, sau un lup etc.dar sa nu uiti ca trebuie sa ii cresti de mici ca sa se poata obisnui cu celelalte animale de pe langa casa, si sa ai grija ca cei de talie mare chiar daca la 3 luni sunt doar pui cand se vor juca cu bichonul tau exista riscul sa il omoare pentru ca si la 3 luni sunt mai mare decat bichonul tau si sunt obisnuitit sa se joace cu caini de talia lor adica mai robusta si nu se vor uita ca el e prea mic si nu va face fata la joaca cu ei asa ca fii atent, si s-ar putea ca bichonul daca e mai mare de varsta sa fie foarte gelos pe celalalt si sa sara la el, asa ca atunci cand il mangai sau te joci cucelalalt fa-o si cu el in acelasi timp ca sa il inveti sa il accepte si el pe ala nou...nu stiu ce sa iti mai spun, intreaba si veterinarul din momentul in care te decizi pentru inca un alt caine de alta rasa si talie diferita el te poate ajuta spunandu-ti ce sa faci.

| i44na a răspuns:

Orice caine... nu cred ca ar conta