| LisaJulie a întrebat:

Aș vrea să renunț definitv la televizor și sa încep sa citesc știrile de pe site-urile oficiale și articolele ca să îmi îmbunătățesc gândirea și memoria mai mult! Este cineva care a renunțat la televizor definitiv? A fost greu la început să se dezobișnuiasca de el? E o idee buna sau nu?

8 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Eu iti propun ceva si mai interesant.Sa citesti carti.Gasesti tu in un domeniu care sa te intereseze.Te poti abona la bibioteci, cauta carti prin anticariate.
eu copilarie si adolescenta am citit foarte mult. OOrice, oricand si oriunde. Aveam si tv in casa dar nu prea aveam ce vedea.Erau mai mult realizarile tovarasului.
Acum tv-ul functioneaza cel mult ca fond sonor.SI pentru unele emisiuni.

| LisaJulie explică (pentru Fatamuntilor):

Mulțumesc citeșc cărți! Și literatura și cărți de biologie, geografie și istorie

| Dismally a răspuns:

Nu am incercat asta dar e o idee interesanta, poti citi doar subiectele care te intereseaza asa, scapi de cele stupide si te concentrezi mai mult pe informatiile de calitate. Cred ca nu am facut-o din comoditate, sa nu pierd vremea cautand noutati, dau drumu la stiri si vad un rezumat al celor mai importante.

| mODIN a răspuns:

Nu m-am mai uitat la televizor din 2013 cand a fost ultimul sezon cu juriul vechi la Master Chef rolling on the floor Deci da, bineinteles ca se poate!

| EestiSodalane a răspuns:

Am renuntat definitiv. Nici nu m-am chinuit. A venit natural

| ILikeBlackCats a răspuns:

Poti pur si simplu sa il dai, asa scapi de el

| Mindfulness a răspuns:

La tv vezi și auzi doar chestii ce îți va amplifica anxietatea, stresul, depresia etc.
Cu excepția unor canale tv gen geografic și altele nu merita, decât dacă îți proiectezi de pe telefon un film pe tv.

| DinȘiÎnTrecete a răspuns:

happy pentru îmbunătățire _ trebuie relaxare_ să Nu îți forțezi - prea Mult - creierașul - zilnic!
Renunțarea tv-ului / citirea - nu aduc beneficiu!

Stai relaxată. Uită-te / citește (ceea ce îți place, te relaxează, te face să râzi/zâmbești)