| anonim_4396 a întrebat:

Aș vrea să vorbesc cu cineva, de un an stau cu scorii, la început a fost okay că nu a prea fost soacra mea prin preajumă dar din octombrie simt că cedez nervos, și mă tem să nu fac o criză.
Își controlează fiul, dimineața tot timpul îi scrie, mereu îl cheamă când să mănânce. Când plecăm undeva, mereu vrea să știe ce facem, unde suntem, seara când să mă pun cu iubitul meu la masă, după un minut apare ea, simt că mă sufocă.
De multe ori plecăm undeva, prietenul meu o ia și pe ea.
Stau cu orele amândoi la povești, ea mereu se plânge că o doare, că numai poate, înțeleg că îi bolnavă dar uneori exagerează.
Ea cu scorul își fac planuri pentru noi. Dar pe noi nu ne întreabă ce vrem.
Ce să mai spun că de când sunt cu ea în casă, s-a cam șmecherit, eu gătesc, eu spăl, dacă o zi nu gătesc se uită urât, mereu își alintă fiul ca și cum ar fi un copil de 5 ani, când sunt cu ea în oraș, tot timpul e coadă după mine în magazine, poate vreau să îmi iau o lenjerie sexy și nu pot de ea Dacă umblu cu un maieu și pantaloni scurți, îmi spune că de ce umblu așa goală, că nu mi-e frig, s-au când sunt machiată, parcă îi dracul în fața ei, eu înțeleg iubirea de mamă, dar ea ne prea sufocă, uneori simt că este o falsă și vrea să se de-a bine pe lângă mine.
Un an am stat fără socrii mei în chirie și ne-a fost bine.
Ea l-a influențat pe iubitul meu să stăm cu ea, a spus că eu aș fi avut figuri, că am ceva personal cu ea, dar eu simțeam că nu o să fie bine pe parcurs.
Cu iubitul meu mă înțeleg super bine și îl iubesc mult, dar mama lui încă nu a rupt cordonul oblica.
Voi ce sfaturi aveți?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cam asa se intampla mai intotdeauna cand sotul este singurul baiat la parinti.
Ar trebui sa va mutati iar singuri. Cat va trai, soacra ta nu-si va modifica acest comportament.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va mutați. E atât de simplu

| dullcat a răspuns:

In locul tau spuneam la revedere cand iubitul tau a fost de acord sa va mutati la parinti? Nu degeaba exista atatea filme si seriale in care soacrele sunt portretizate ca fiind niste acrituri nasoale.Bineinteles ca mai exista si exceptii, insa tu ai dat de un ghinion enorm.Care e scopul totusi? Strangeti bani pentru o locuinta a voastra? Sau e doar dorinta baiatului si a mamei ca sa fie ei impreuna zi si noapte? Major red flag...

| Anemius34 a răspuns (pentru dullcat):

La începutul relației am plecat în chirie amândoi, atunci pe vremea aia nu vorbeam eu deloc cu soacra-mea, deși aveam 3 ani deja de relație cu iubitul meu. Eu cred că ia nu prea ma plăcut de la început și acum încearcă să ascundă asta
Oricum dacă plecam de atunci, sigur iubitul meu conștientiza anumite lucruri

| dullcat a răspuns (pentru Anemius34):

Eu cred ca nu incearca deloc, ci vrea sa iti transmita un mesaj clar. laughing Sau poate pur si simplu are ea mentalitatea opusa, la 180 de grade, fiindca vorbim clar de o femeie cu o anumita varsta, de pe vremea cand femeile tinere nu aveau de ales decat sa devina servitoare pentru casa, ascultand de cele mai batrane. Oricum, e gresit ca nu ai comunicat aceste frustrari sotului. Tind sa cred ca lucrurile ar fi stat diferit daca o faceai, sau cel putin asa imi place sa cred, ca el nu este baiatul mamei, ci este in primul rand sotul tau.

| Anemius34 a răspuns (pentru dullcat):

Da, eu nu am cunoscut-o deloc pe soacra mea până să mă mut cu ea, mare greșeală?
Când locuiam doar noi doi parcă nu era așa băgăcioasă, acum o săptămână m-a cerut de soție iubitul meu, i-am trimis o poză cu inelul, m-a felicitat, când am venit acasă nu a mai zis nimic, să mă felicite?

| Anemius34 a răspuns (pentru dullcat):

Doar că am nevoie de intimitate, și să avem puse și ceva bariere laughing

| LoveSleep a răspuns:

E amuzant cum in ochii tai, el e un barbat ok, dar maica-sa e naspa. In realitate, problema e la el. Majoritatea mamelor vor fi ca si a lui, e datoria lui sa-i atraga atentia cand o ia razna. Faptul ca stati cu parintii lui e jalnic pentru el.

| Anemius34 a răspuns (pentru LoveSleep):

Da, și nu am curajul să îi spun, am stat un an separat de ei, am fost plecați în străinătate, și după ce am venit, am venit să facem școala de șoferi, am zis că ne mutăm din nou cu chirie, dar ea s-a opus, că cică să nu ne cheltuim banii, că acum s-au scumpit toate. Dar am vorbit cu iubitul meu și mai o lună ne mutăm singuri, sper să nu o de-a la întors, dar chestia cu mama lui nu i-am spus, ce mă deranjează, ea mai are un fiu care a pus piciorul în parg și a plecat cu iubita lui departe de ea, că prea era obsedată de atenția lui

| dullcat a răspuns (pentru Anemius34):

Mai bine cheltuiati banii decat nervii si sanatatea psihica, plus armonia de cuplu, ieseati mai ieftin asa, cel putin tu.

| Anemius34 a răspuns (pentru dullcat):

Da, oricum și banii s-au dus în casă lor majoritatea, în primele luni stăteam cu socrul și cumnatul meu, nu au contribuit cu niciun leu la mâncare, proastă am fost eu că nu am plecat?

| dullcat a răspuns (pentru Anemius34):

Daca spui ca peste o luna va mutati, sa fie intr-un ceas bun. Sper ca e vorba de un loc mai departat de parintii lui? Adica, sa fie macar alt capat de oras sau chiar alt judet. laughing

| Anemius34 a răspuns (pentru dullcat):

Nici acolo, trebuie să îi schimb numărul și telefonul iubitului meu?, efectiv să îi schimb și numele

| Furnicuta000 a răspuns:

Ori ea e dependenta de el ori el e dependent de ea. Nu m-as mira daca la nunta voastra si-ar lua si ea rochie alba ca au mai fost cazuri laughing
In orice caz, daca va mutati nu recomand sa fie in acelasi oras pentru ca tare mi-e teama ca o sa iti vina pe cap zi de zi. Daca ea il manipuleaza sa stea dupa fusta ei, zic sa incepi sa il manipulezi si tu sa stea numai dupa fusta ta si sa plecati pana nu e prea tarziu, sa nu cumva sa te trezesti ca o sa o aleaga pe ea in locul tau. Deci eu zic sa actionezi acum