| RAY a întrebat:

Ati recomanda unui strain sa se mute in Romania? ce parere aveti despre societatea romaneasca? sunteti mandri ca sunteti romanii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

App " sunteti mandri ca sunteti romanii?". Foarte. De aia am si renuntat la cetatenia romana laughing.

15 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca are foarte multi bani si isi permite o casa i-as propune sa isi ia una la noi intr-o zona frumoasa de munte dar nu sa isi lase afacerile de acolo pentru tara noastra deoarece aici nu face mare branza decat prin ilegalitate si apoi da in alte alea. Daca vrea in vacante cred ca e suficient ca sa ne facem reclama buna, daca sta mai mult nu ne va mai lauda big grin

| RAY explică (pentru Freya1):

Ce parere aveti despre societatea romaneasca? sunteti mandri ca sunteti romanii?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Imi place tara mea pentru ca in ciuda hotiei noi suntem totusi bogati. Avem traditi, natura, locuri si amintiri frumoase si nu o sa imi neg niciodata nationalitatea.Dar nu nu sunt mandra de ce a ajuns beata tara.Consider ca prea mult sa luptat si s-a varsat sange ca sa isi bata cei de acum joc de tot

Răspuns utilizator avertizat
| PersonajFictiv a răspuns:

La mine exista doar oamenii buni cu care ma inteleg si ceilalti oameni, nu imi pasa ce sunt,de unde si in ce fel,nu imi pasa de patriotism.
Am dreptul sa aleg in ce patrie vreau sa traiesc si sa mor,daca te-ai nascut prost nu inseamna ca trebuie sa mori asa,sau daca esti sarac nu e neaparat sa mori asa,deci, daca sunt roman de cand trebuie sa mor asa? Daca eu nu ma regasesc printre oamenii astia?
E dreptul meu.
La religie la fel, daca nu imi place ca m-a bagat in cazanul vietii cu apa si a zis ca " ba, tu esti crestin, n-ai ales tu da lasa ca am ales noi pentru tine " si apoi mi se trezeste pe partea dreapta intr-o dimineata si vreau sa ma fac budist,asta e,e dreptul meu si asta.
Deci nu,nu sunt mandru ca sunt roman, nu eram mandru nici daca eram alta natie,sunt mandru doar pentru valoarea pe care o aduc eu societatii, o sa fiu mandru pentru ce o sa las in urma, atat, nu ca apartin unei tari.
Din cauza unor oameni ce au facut ce au facut print straintate, evident ca nu prea iti mai vine sa zici ca " sunt roman ".
Halal am ajuns, nu era ok cand era ceausescu in viata.
Nu stiu cum eram noi atunci, nu vreau sa vorbesc, dar consider ca atunci macar aveam sange-n instalatie ca si tara, 0 datorii, toti locuri de munca, nu eram hoti si cum mai suntem vazuti de restul.
Nu intru in subiect.

Nu, nu i-as recomanda niciodata asta unuia de care imi pasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultima oara cand am vorbit cu un italian care a fost in Ro a zis ca s/a simtit pe strazile de acolo ca pe luna. Nu am mai vrut sa stiu de restul, mi/a ajuns doar atat. Asa ca "Ati recomanda unui strain sa se mute in Romania?" idiot as fi eu sa fac asta si mai idiot ar fi ala sa vrea asta.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Serios? bravo, eu nu pot din pacate

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu daca eram in locul tau plecam de mult in Germania.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

App " sunteti mandri ca sunteti romanii?". Foarte. De aia am si renuntat la cetatenia romana laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naspa

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Acumulez experienta pentru domeniul in care lucru aici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ati recomanda unui strain sa se mute in Romania?
Nu, niciodata. Nu vreau sa-mi bat joc de ei.

| munteanuionvictor a răspuns:

Sunt mândru că sunt român. Se trăiește mai bine decât în alte țări.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Poate i-aș sugera o mini vacanță dar nicidecum să se mute aici decât dacă este pregătit să îndure consecințele. Cât despre mândria de a fi român, depinde de fiecare, dar cu siguranță m-aș simți judecat doar pentru că sunt român. Să nu mai zic că mulți asociază România cu țiganii și hoții.