| anonim_4396 a întrebat:

Ati vrea ca cineva sa va salveze de la moarte chiar cu pretul vietii lui?

Asta a fost intrebarea de inceput, de fapt povestea este mai lunga putin, si as aprecia daca ati raspunde la cele doua intrebari.

Acum ceva timp am vazut o poveste de dragoste foarte frumoasa, de fapt era fictiva (Akame Ga Kill), si as aprecia daca ti citi tot, pentru ca mi separe destul de interesant. (parerea mea sad )
In aceasta poveste, dupa ceva timp, un baiat se indragosteste de o fata. Dupa multe aventuri petrecute impreuna, tocmai intr-un moment cumplit ajung sa realizeze asta. Intr-un final fata moare in bratele baiatului tocmai cand ii spune ca il iubeste.
Asa ca el ramane singur (adica fara fata). Dupa ceva timp el, desi i-a promis fetei respective sa nu o sa moara, el isi da viata ca sa salveze niste necunoscuti.

Si intrebarile mele :
1. Voi vi-ati da viata pentru niste necunoscuti?
2. Daca ati fi in locul necunoscutiilor, adica doar a unuia, si ati stii ca acel baiat a trait o poveste fascinanta de iubire, si ca a trecut prin multe, si tot ce a facut el, ati vrea sa fiti salvat de viata lui? Adica ati alege sa nu va fi salvat doar ca sa isi continue viata care i-a mai ramas?
Sper ca intelgeti intrebarea big grin

77 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Eu mi-as da viata pentru tine, Supremo si Nini! Sunt absolut sigura ca si voi ati face la fel pentru mine.batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing)

Singurele persoane pentru care as muri sunt soția și fetita mea.

In rest astea povesti.

Tu nu vezi ca mori în mijlocul străzii și trec toți pe lângă TINE de parca nu ai fi acolo? laughing)

laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Desigur.
Dar raspunde si la cele 2 intrebari happy Chiar vreau sa vad ce credetibatting eyelashes

| RAY a răspuns:

1,nu,doar pentru parintii mei atat, sunt singuri pentru care mai simt ceva ce se poate numi sentimente pozitive si pentru un bun prieten cam atat, poate si pentru soramea nu stiu, era sa-mi dau viata pentru o tarfa si ce castigam?

2, nu imi pasa de povestile altora sincer
si cei care spun contrariul sunt ipocriti, ne pasa doar de noi atat, facem totul pentru noi in interesul nostru doar fraieri mai fac ceva si toti profita de ei

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar raspunde si la cele 2 intrebari mai concret asa happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Multumesc pentru raspuns big grin Esti primul care a raspuns exact la ce ma interesa happy

| Drimmero a răspuns:

Pentru parinti, si ei s-au sacrificat cu mine, asa ca si ei merita ca eu sa ma sacrific(daca e cazul), poate si pentru prieteni m-as baga sa-i scot dintr-un bucluc chiar daca eu as da de necaz(doar acolo unde este cazul).
Pentru o persoana necunoscuta nu cred ca as face un asemenea efort, persoana respectiva facea un asa efort pentru mine, de exemplu?

| Idkidk a răspuns:

Mi-aş da viata pentru tine, Supremo, Florentina şi Tinii.
2. Nu am inteles nimic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Drimmero):

Dar la intrebarea 2?

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pot fi si sincer man, multumesc de apreciere

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

De ce ti-ai da viata pentru mine, fiind o persoana straina tie, sau pentru Bogdan si Nini? Sincer spus acum, nu este atat de usor sa-ti sacrifici propria viata, mai ales pentru niste ''necunoscuti''.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Idkidk):

Cum sa nu intelegi nimic. Stai ca iti spun altfel la intrebarea 2.
Sa zicem ca e cineva pe care tu il stii foarte bine, Dar el nu te stie. Iar acest cineva a dus o poveste uimitoare de dragoste. A dus multe batalii, multe aventuri, multe sentimente, mai multe decat tine sa zicem.
Ai acecpta ca acea persoana sa moara pentru tine? Sau nu ai vrea sa te salveze doar pentru ce a facut el inaitne si ce o sa mai faca.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Pai faza e ca multi se pierd in intrebarea mea happy Bine ca ai raspuns exact la ce ma interesa.

| Idkidk a răspuns (pentru DoarBogdan):

Dacă vrea, poate să moară.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Idkidk):

big grin

| Florentina9210 a răspuns (pentru Drimmero):

Am zis si eu asa. Nu mi-as da viata decat pentru familia mea. Am zis teoretic, deoarece imi pareti dragi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Dar raspunde si la intrebarea a 2 a happy

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

In ziua de azi fiecare e pentru el. Ti-am dat mai mult decat un raspuns. happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Ai dreptate. Nu stiu de ce uneori ma gandesc prea mult la aceste probleme si parca vad dincolo de viata si moarte. Ciudat... big grin

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Baga o Timisoreana cu mici si totul e ca si ''rezolvat''. ''
''Hai hai sa servim un paharel, Bogdanel,
sa ne inveselim nitel'' smug laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Da da laughing Dar stii ce fac acum? Ma uit la "The best of me" laughing

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu ma uit la Savarina lui Machiavelli. Ii intreaba pe unii de la ''facultate" cica : ce este un mamifer? Dar tipul: Un animal care depune oua rolling on the floor

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

rolling on the floor
Da dar diferenta este ca cineva m-a pus sa ma uit la el happy

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Who? smug

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Chiar trebuie sa raspund? big grin

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Te rog. big grin

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

O fata?

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Fata, baiat, ce-o fi. Zi-mi in felicitare. big grin Eu ies. Noapte buna! :*

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

O sa iti zic big grin O noate buna sa ai :*

| OldSoul a răspuns:

Intrebari fara raspuns, cel putin fara unul eligibil/concret.
1.Intrebarea corecta nu e daca ne-am da viata pentru niste necunoscuti, ci daca ne-am risca-o, iar cel mai adesea decizia vine pe momenta, fara ratiune fara posibilitatea de a te gandi in prealabil, e totul sau nimic, nu mai ai timp sa te gandesti si sa analizezi avantajele si dezavantajele, pur si simplu ori o faci, ori nu.
Daca o faci ce e drept, iti risti viata, dar asta nu inseamna neaparat ca o vei pierde, sa ne gandim putin logic, daca e sa salvezi o viata, trebuie sa existe sanse sa supravietuiesti si tu pentru a reusi, altfel e cam sinucidere...
De exemplu cei din Colectiv, care au intrat pentru a salva alte persoane, crezi ca ei au stiut ca vor scapa in viata sau vor muri? Nu, a fost ca un joc de noroc, pe care cel mai adesea intri in el fara sa coenstentizezi.
2.Crezi ca in acele momente de panica, iti mai pasa tie prin ce a trecut salvatorul? Daca el e acolo, ori ii accepti ajutorul ori nu e clar ca el isi risca viata, asa ca poti coopera si te poti salva si pe tine si pe el, sau ii poti ingreuna munca si risca sa nu mai iesiti nici unul in viata de acolo, iar in cazul in care el te salveaza, dar se intampla sa moara pe parcurs, crezi ca mai poti face ceva dupa ce ii aflii povestea?