| anonim_4396 a întrebat:

Ati vrea ca cineva sa va salveze de la moarte chiar cu pretul vietii lui?

Asta a fost intrebarea de inceput, de fapt povestea este mai lunga putin, si as aprecia daca ati raspunde la cele doua intrebari.

Acum ceva timp am vazut o poveste de dragoste foarte frumoasa, de fapt era fictiva (Akame Ga Kill), si as aprecia daca ti citi tot, pentru ca mi separe destul de interesant. (parerea mea sad )
In aceasta poveste, dupa ceva timp, un baiat se indragosteste de o fata. Dupa multe aventuri petrecute impreuna, tocmai intr-un moment cumplit ajung sa realizeze asta. Intr-un final fata moare in bratele baiatului tocmai cand ii spune ca il iubeste.
Asa ca el ramane singur (adica fara fata). Dupa ceva timp el, desi i-a promis fetei respective sa nu o sa moara, el isi da viata ca sa salveze niste necunoscuti.

Si intrebarile mele :
1. Voi vi-ati da viata pentru niste necunoscuti?
2. Daca ati fi in locul necunoscutiilor, adica doar a unuia, si ati stii ca acel baiat a trait o poveste fascinanta de iubire, si ca a trecut prin multe, si tot ce a facut el, ati vrea sa fiti salvat de viata lui? Adica ati alege sa nu va fi salvat doar ca sa isi continue viata care i-a mai ramas?
Sper ca intelgeti intrebarea big grin

77 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,nu,doar pentru parintii mei atat, sunt singuri pentru care mai simt ceva ce se poate numi sentimente pozitive si pentru un bun prieten cam atat, poate si pentru soramea nu stiu, era sa-mi dau viata pentru o tarfa si ce castigam?

2, nu imi pasa de povestile altora sincer
si cei care spun contrariul sunt ipocriti, ne pasa doar de noi atat, facem totul pentru noi in interesul nostru doar fraieri mai fac ceva si toti profita de ei

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Multumesc pentru raspuns big grin Esti primul care a raspuns exact la ce ma interesa happy

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pot fi si sincer man, multumesc de apreciere

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Pai faza e ca multi se pierd in intrebarea mea happy Bine ca ai raspuns exact la ce ma interesa.

| Drimmero a răspuns:

Pentru parinti, si ei s-au sacrificat cu mine, asa ca si ei merita ca eu sa ma sacrific(daca e cazul), poate si pentru prieteni m-as baga sa-i scot dintr-un bucluc chiar daca eu as da de necaz(doar acolo unde este cazul).
Pentru o persoana necunoscuta nu cred ca as face un asemenea efort, persoana respectiva facea un asa efort pentru mine, de exemplu?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Drimmero):

Dar la intrebarea 2?

| OldSoul a răspuns:

Intrebari fara raspuns, cel putin fara unul eligibil/concret.
1.Intrebarea corecta nu e daca ne-am da viata pentru niste necunoscuti, ci daca ne-am risca-o, iar cel mai adesea decizia vine pe momenta, fara ratiune fara posibilitatea de a te gandi in prealabil, e totul sau nimic, nu mai ai timp sa te gandesti si sa analizezi avantajele si dezavantajele, pur si simplu ori o faci, ori nu.
Daca o faci ce e drept, iti risti viata, dar asta nu inseamna neaparat ca o vei pierde, sa ne gandim putin logic, daca e sa salvezi o viata, trebuie sa existe sanse sa supravietuiesti si tu pentru a reusi, altfel e cam sinucidere...
De exemplu cei din Colectiv, care au intrat pentru a salva alte persoane, crezi ca ei au stiut ca vor scapa in viata sau vor muri? Nu, a fost ca un joc de noroc, pe care cel mai adesea intri in el fara sa coenstentizezi.
2.Crezi ca in acele momente de panica, iti mai pasa tie prin ce a trecut salvatorul? Daca el e acolo, ori ii accepti ajutorul ori nu e clar ca el isi risca viata, asa ca poti coopera si te poti salva si pe tine si pe el, sau ii poti ingreuna munca si risca sa nu mai iesiti nici unul in viata de acolo, iar in cazul in care el te salveaza, dar se intampla sa moara pe parcurs, crezi ca mai poti face ceva dupa ce ii aflii povestea?

| DoarBogdan a răspuns (pentru OldSoul):

M-am referit daca ar trebui sa alegi...
Si la 2, m-am referit mai mult la faptul ca dupa, sa zicem, viata ta nu ar fi fost perfecta, si te gandesti peste nu stiu cati ani, ca a murit cineva pentru tine, cineva care merita sa traiasca si el... Nu ai avea remuscari?

| OldSoul a răspuns (pentru DoarBogdan):

Daca ar trebui sa aleg, depinde, nu e asa de usor precum pare, sa spunem ca da.
Iar la 2, nu vad ce remuscari ar trebui sa am cat nu eu i-am cerut sa-si riste viata pentru mine, sau cat timp nu l-am obligat, a fost decizia lui, in schimb cel mai probabil m-ar ambitiona sa fiu mai bun, si sa incerc sa ii ajut pe altii.

| RAY a răspuns (pentru OldSoul):

Bogdan a expus ceva rational, cand se intampla asta emotional ai dreptate ca nu realizam rational ceea ce facem, foarte bine punctat

| Doub a răspuns:

1. Nu ştiu. Îmi iubesc prea mult viaţa, şi mai am o groază de lucruri de făcut, deci cel mai probabil, nu. Totuşi, pe moment... adică, nu aş putea să văd că cineva moare în faţa mea şi eu să nu fac nimic.
2. Aş alege să fiu salvată, dăăh. Chiar dacă probabil, m-aş simţi extrem de vinovată după.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Doub):

La 2, chiar te-ai simti viovata happy Dar ma rog, toti s-ar simtii. Cu toate ca nu stiu ce fel de oameni ar fi aceia.

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

Oamenii care au suflet, nu?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Doub):

Ma refeream la cealalta categorie...
De ce de fiecare data ma intelege lumea gresit -_-

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

Stai, adică e rău să te simţi vinovat? :/)

| DoarBogdan a răspuns (pentru Doub):

Damn. Intrebariile tale mereu ma pun pe ganduri happy

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ups.
Deci, crezi că e rău?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Doub):

Pai nu ar trebui sa te simti vinovat daca te-ar salva cineva totusi a fost alegerea lui. Dar daca stiai ca puteai sa alegi tu sa nu fi salvat ca el sa traiasca, atunci te-ai simti vinovat. Dar nu cred ca este rau. Nici bine. Practic mintea nu mai constientizeaza asta.
(Acum cumva folosesti intrebarea mea impotriva mea laughing )

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mno, oricum m-aş simţi vinovată, chiar dacă el a ales asta, pentru că deh, dacă nu aş fi fost eu fix acolo, el ar fi trăit în continuare fericit.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Doub):

Mda...
Cu toate ca baiatul de care vorbeam in povestea mea nu ar fi fost chiar fericit fara persoana iubita, dar asta e alta poveste happy
Multumesc ca mi-ai raspuns la intrebarewinking

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ăăă, de ce îmi mulţumeşti?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Doub):

Pentru ca ti-ai facut timp si pentru intrebarea asta si ai raspuns concret. Uneori, ca si la intrebarea asta, multi raspund la alte lucruri, nu la ce vreau eu sa aflu, nu prea inteleg intrebarea.

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

Hm, păi... cu plăcere. happy

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Frate,nu imi vine sa cred ca te-a afectat atat de mult akame ga kill... Uita-te la Charlotte daca vrei ceva sad si cu actiune. Acolo este mult mai mult ca la Akame Ga Kill.

Akame Ga Kill are happy end in comparatie cu alte anime-uri.

Intai si intai sa fie clar... El nu si-a dat viata pentru niste necunoscuti.
El i-a ajutat pe acei necunoscuti pentru bani... pentru ca oamenii din satul lui ar fi murit de foame fara el.
Mine a murit si da,a fost foarte trist ce e drept e drept dar alegerea de a salva acei copii *si acele femei* cu pretul vietii lui a fost propria sa alegere,nu a mea, nu a ta.
El isi indeplinise scopul. Daca ar mai fi trait atunci... ce ar mai fi facut? Persoana iubita moarta, prietenii morti... el s-a sacrificat pentru binele acelor oameni pentru ca stia ca ei o sa duca lumea mai departe.

El nu si-a dat viata pentru niste barbati puternici pe care nu ii cunostea. Si-a dat viata pentru persoane lipsite de aparare, copii, femei care ar fi fost striviti de acea arma imperiala.

Tatsumi ar fi trebuit sa moara de la inceput! Ar fi trebuit sa moara impreuna cu prietenii sai... Tot satul lui ar fi trebuit sa moara de foame atunci dar nu a murit!
Prin sacrificiul lui nu a salvat o persoana ci o tara intreaga. Ai vazut la final lumea? Familia lui Bols ajunsese fericita chiar daca acesta murise.
Dupa moartea lui Susano, Mine si Leone ai vazut... au aratat poza aceea cu acele 3 fetite care aratau exact ca ei. De ce?
Ca sa arate ca nimic nu este pierdut pentru ca o sa apara altii la fel care o sa duca la bun sfarsit tot ce au inceput ei.

Uita-te de exemplu la soldati. Cei care mor crezi ca mor neaparat pentru ceva anume? Acesta este razboiul, nu trebuie sa mori pentru cineva, trebuie doar sa-ti faci datoria.

Crezi ca s-ar fi simtit mai bine Tatsumi in viata fara prieteni, fara "Mine" si cu mintea incarcata de imaginile atator persoane moarte?

Eu nu mi-as da viata pentru niste necunoscuti dar exista oameni care ar face-o.
Uita-te la acele persoane din Colectiv care au intrat in foc ca sa mai scoata alte victime... si care au murit.

Cum sunt ele diferite fata de Tatsumi?
Au avut exact aceeasi soarta. Si oare merita?
Ce valoare are fiecare individ pentru aceasta societate? Cine stie?

Tatsumi a stiut ca viata lui valoreaza mai putin decat acele zeci de vieti... de aceea a facut lucrul acesta si probabil ca multa lume ar face la fel in locul lui. Deci nu mi-as da viata pentru 10-20 necunoscuti dar m-as mai gandi daca ar fi vorba de cateva sute de mii ca in cazul lui.

El nu i-a salvat doar pe cei de la final... i-a salvat pe toti.
Ti-am mai zis, manga se termina altfel. Mine si Tatsumi raman impreuna.

2. Nu persoana salvata alege daca este salvata sau nu. Asta ar fi decizia salvatorului,nu a mea.

Nu il obliga nimeni sa faca aceasta alegere deci totul ar tine de el,nu de mine.

Daca ar face-o atunci tot respectul, daca nu atunci nu este de invinovatit, este viata lui, nimic mai mult, nimic mai putin.

Deci ca sa fiu clar...

1. Nu. Doar pentru persoanele dragi mie.

2. Este alegerea fiecaruia, nu conteaza povestea.

Sunt curios... ce viata ii mai ramasese lui Tatsumi?
El trebuia sa moara de zeci de ori...
Fara prieteni, fara persoana iubita... fara nimic. Ce i-ar mai fi ramas? Un rank in armata imperiala? Nu ii mai ramanea nimic.

Este doar parerea mea.
Scuze daca am parut agresiv.

Succes!

| DoarBogdan a răspuns (pentru RainmakerX):

Esti foarte tare man. E uimitor cum de reusesti sa potrivesti aceste lucruri si toata psihologia in animeuri.

| RainmakerX a răspuns (pentru DoarBogdan):

Multumesc! Acesta este unul dintre motivele pentru care ma uit la anime-uri. big grin
Akame ga Kill, chiar daca nu pare initial... este un anime psihologic foarte bun, chiar exceptional. La inceput vezi doar glumele, animatiile frumoase, culorile acelea calde... dar pe parcurs vezi ca lucrurile nu sunt ceea ce par.

De exemplu acea fata ofiter cu parul portocaliu. Ai vazut cat de cute era in primul episod in care aparuse si ce monstru devenise pe final?
Cam asa este Akame Ga Kill.

Sau Wave... la inceput il uram ca na... era in tabara celor rai iar la final imi doream sa supravietuiasca si sa ramana cu Kurome. *scuza cacofonia*

Totul tinea de tabere in Akame Ga Kill si asta mi-a placut foarte mult.
Nu este o lupta intre bine si rau... Este o lupta intre 2 tabere care sunt si bune si rele.

Ai vazut ca echipa lui Esdeath salva oameni nevinovati chiar daca erau rai.
Nightraid omorau oameni pentru bani.

Dar totusi, care tabara era buna si care era rea?
Asta mi-a placut foarte mult man. Intr-o batalie tabara cea buna este mereu cea in care esti tu.

Daca stam sa ne gandim... in tabara celor rai nu era nimeni rau!
Erau doar pioni care trebuiau sa-si faca datoria.

Asa si in Nightraid si in orice alta factiune.
Singurul om rau din cele 2 tabere era ministrul acela pe care l-a ucis Leone la final. Si fiul sau *evident*.

| DoarBogdan a răspuns (pentru RainmakerX):

Mda. Mi-a parut rau de Leone... Cum a murit ea sad Chiar credeam ca ea o sa scape happy
Si da, nu stiu cum reusesc sa faca asemenea animeuri extraordinare. Pur si simplu te scot din zona ta de confort. Te pun sa gandesti. Si chiar daca incerci sa intelegi ce vroia de fapt sa spuna animeul, nu e asa, mereu parca ies alte pareri si alte conceptii. Sunt foarte reusite aceste lucruri. De exemplu chiar Akame Ga Kill, se poate vorbii incredibil de mult despre asta.

| RainmakerX a răspuns (pentru DoarBogdan):

Exact,despre orice anime se poate vorbi foarte mult daca stii cum sa privesti lucrurile. Daca vrei mai vorbim in mesaje. big grin Doar spune un nume de animewinking

| R0R0 a răspuns:

1) Sincer, doar pentru persoanele apropiate mie.Nu mi-as risca viata, dar as face tot ceea ce pot ca sa ii salvez.
2) Eu nu as pune pe nimeni sa isi riste viata pentru mine. M-as simti vinovata ca cineva a fost la un pas de moarte sau chiar a murit pentru mine.

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

La intebarea 2 m-am gandit si eu foarte foarte mult. SI la fel, nu as putea sa traiesc cu gandul ca cineva si-a dat viata pentru mine. Dar ma rog, daca as fi fost in locul baiatului cumva tot incercam sa salvez necunoscutii.

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Si pe mine? big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Normal ca te-as salva. Ai o viata foarte frumoasa, si daca as putea sa o salvez, de ce nu as face-owinking

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Wait...
Mi-ai salva viata sau pe mine?

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Pai nu este acelasi lucru? Viata ta de defineste. Esti asa pentru ca ai avut o viata asa. Daca o aveai altfel probabil erai altfel, zic eu. Deci pe tine big grin

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu e acelasi lucru.
Nu imi cunosti viata, dar zici ca e frumoasa.Mi-ai salva viata fiindca e frumoasa si demna sa continue.
Pe mine m-ai salva, ca persoana, fiindca ma considera un om ce merita salvat.

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Te salvez pentru persoana, e binebatting eyelashes

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu.Nu vreau sa ma salvezi.

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Stiu, daca ai fi in locul acelor persoane. Doar ca este alegerea mea oricum big grin

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu te las sa ma salvezi.

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Si daca ai simti ura pentru mine dupa tot nu m-as schimbawinking

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Fa cum vrei!

| Florentina9210 a răspuns:

Eu mi-as da viata pentru tine, Supremo si Nini! Sunt absolut sigura ca si voi ati face la fel pentru mine.batting eyelashes

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Desigur.
Dar raspunde si la cele 2 intrebari happy Chiar vreau sa vad ce credetibatting eyelashes

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

De ce ti-ai da viata pentru mine, fiind o persoana straina tie, sau pentru Bogdan si Nini? Sincer spus acum, nu este atat de usor sa-ti sacrifici propria viata, mai ales pentru niste ''necunoscuti''.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Drimmero):

Am zis si eu asa. Nu mi-as da viata decat pentru familia mea. Am zis teoretic, deoarece imi pareti dragi.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Dar raspunde si la intrebarea a 2 a happy

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

In ziua de azi fiecare e pentru el. Ti-am dat mai mult decat un raspuns. happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Ai dreptate. Nu stiu de ce uneori ma gandesc prea mult la aceste probleme si parca vad dincolo de viata si moarte. Ciudat... big grin

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Baga o Timisoreana cu mici si totul e ca si ''rezolvat''. ''
''Hai hai sa servim un paharel, Bogdanel,
sa ne inveselim nitel'' smug laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Da da laughing Dar stii ce fac acum? Ma uit la "The best of me" laughing

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu ma uit la Savarina lui Machiavelli. Ii intreaba pe unii de la ''facultate" cica : ce este un mamifer? Dar tipul: Un animal care depune oua rolling on the floor

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

rolling on the floor
Da dar diferenta este ca cineva m-a pus sa ma uit la el happy

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Who? smug

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Chiar trebuie sa raspund? big grin

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Te rog. big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

O fata?

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Fata, baiat, ce-o fi. Zi-mi in felicitare. big grin Eu ies. Noapte buna! :*

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

O sa iti zic big grin O noate buna sa ai :*

| Idkidk a răspuns:

Mi-aş da viata pentru tine, Supremo, Florentina şi Tinii.
2. Nu am inteles nimic.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Idkidk):

Cum sa nu intelegi nimic. Stai ca iti spun altfel la intrebarea 2.
Sa zicem ca e cineva pe care tu il stii foarte bine, Dar el nu te stie. Iar acest cineva a dus o poveste uimitoare de dragoste. A dus multe batalii, multe aventuri, multe sentimente, mai multe decat tine sa zicem.
Ai acecpta ca acea persoana sa moara pentru tine? Sau nu ai vrea sa te salveze doar pentru ce a facut el inaitne si ce o sa mai faca.

| Idkidk a răspuns (pentru DoarBogdan):

Dacă vrea, poate să moară.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Idkidk):

big grin

| R0R0 a răspuns (pentru Idkidk):

Eu nu as vrea sa iti dai viata pentru mine.

| Idkidk a răspuns (pentru R0R0):

Eu aş dao!

| R0R0 a răspuns (pentru Idkidk):

Eu zic sa o pastrezi bine acolo unde e!winking

| Divy a răspuns:

Ati vrea ca cineva sa va salveze de la moarte chiar cu pretul vietii lui?
NU
1. Voi vi-ati da viata pentru niste necunoscuti?
Depinde de mai multe lucruri
2 Sincer e cam aiurea fiecare are dreptul să trăiască oricât a îndurat

| alexandrualind a răspuns:

1.Pentru necunoscuti nu mi-as fi dat seama exact ar fi daca as muri eu in clubul colectiv si altul necunoscut m-ar reinvia si al muri el.Deci nu mi-as fi dat viata.

2.Eu spun ca daca as fi tanar iar el batran atunci as dori sa ma salveze dar daca eu as fi batran si el tanar l-as lasa in pace.

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing)

Singurele persoane pentru care as muri sunt soția și fetita mea.

In rest astea povesti.

Tu nu vezi ca mori în mijlocul străzii și trec toți pe lângă TINE de parca nu ai fi acolo? laughing)

laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar raspunde si la cele 2 intrebari mai concret asa happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai acum presupun ca ai primit destule mesaje, asa caaaa iti zic o chestie:

acolo, personajul principal putea salva O PARTE din necunoscutii aia, dar si pe el. Adica daca se oprea cand isi dadea seama ca corpul lui nu va putea suporta un asemenea impact, putea supravietui, si oricum salva intre un sfert si o jumatate din toti oamenii aia (20 sau cati erau) doar din forta depusa pana inainte sa faca contact cu pamantul

adiiiicaaaa, prin alte cuvinte, daca nu isi distrugea corpu, se putea salva si pe el, si si o parte din oamenii aia, dar el a decis sa se sacrifice sa ii salveze pe toti. (printre care erau si batrani)

Vai de viata mea ce bata sunt la explicat chestii de ce sunt pe site-u asta sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În primul' rând, gândindu-mă dintr-o perspectivă a vieții pentru a-ți răspunde la întrebare, îmi vine în minte în ce societate trăim. Probabil e firea mea egoistă, dar nu aș salva necunoscuți, cu atât mai mult gândindu-mă că ei nu ar da doi bani pe mine, iar eu nu-s atât de altruistă când e vorba de viața mea.

Ca să-ți răspund la a doua, din nou, intră firea mea. Mulți vor spune că da, vor accepta să moară, în timp ce persoana aceea trăiește, dar în realitate, mai ales când ești față-n față cu realitatea, raționalitatea se duce naibii. Toți facem ce putem pentru a supraviețui, unii chiar atunci când e vorba de iubirea vieții lor, dărămite când aduci în discuție un necunoscut. Mă pun în situația respectivă, că am de ales între a fi salvată de un necunoscut care a trăit multe sau să mor, chiar dacă, ipotetic vorbind, el ar avea mai multe motive să trăiască. O mică parte din mine probabil ar gândi rațional, că aș accepta să mor, gândindu-mă la el, pe când, pe cealaltă parte aș fi doar un om, care ar face orice să trăiască, după care aș încerca să mă împac cu ideea că persoana respectivă a murit.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Nu ştiu dacă poţi să prezici sau măcar să gândeşti ce poate să îţi aducă viitorul. Să îţi dai viaţa ta de bunăvoie, să te sacrifici, duce oarecum cu gândul la sinucudere, hmm, însă sacrificiul pentru aproapele tău este altceva. Însă pentru mine cel puţin, în prezent, simt că e nevoie ca să fiu viu pe acest pământ, chiar dacă nu pot să îmi las amprenta în viaţa fiecărui om de pe acest pământ, pentru moment sunt mulţumit că pot spune o vorbă bună celui care cred de cuviinţă că are nevoie, sau să ofer supor sau o vorbă de alin celor la necaz şi supărare. Însă ce îmi v-a rezerva viitorul, nu am de unde să ştiu, cert e că ştiu Dumnezeu ce face. Referitor la cea de-a doua întrebare, nu aş putea accepta aşa ceva, mai ales dacă ar fi mai tânăr decât mine, chiar şi mai bătrân!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florin_Chiba_1988):

Imi place cum gandesti man.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mersi! Din punctul meu de vedere, viaţa e un dar, darul suprem pe care Cel de Sus ni-i L-a dat. Aşadar ar trebui să-l preţuim, nu să-l irosim!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florin_Chiba_1988):

Corect. Bine ca ai punctat si acest lucru. Mersi happy

| FrumusicaSufletista a răspuns:

In primul rind eu nu mi-as da viata pentru oricine.Pentru mine viata este un lucru foarte scump, si cu greu as da-o cuiva.In opinia mea viata si increderea sunt lucruri care imi apartin doar mie si foarte greu as ceda de la ele.Eu mi-as da viata doar pentru familie.In al doilea rind, eu nu as dori sa fiu salvata de un necunoscut, sa imi pastrez viata cu costul altei vieti. Daca a trebuit sa fiu salvata inseamna ca din start acesta este sfirsitul meu si nu trebuie sa mi-l amine cineva.Eu sunt pe principiul,, Fa altuia ceea ce doresti sa iti fac el tie,,. Deci eu nu mi-as da viata pentru un necunoscut si nici nu doresc ca el sa isi abandoneze viata pentru a o salva pe a mea. Sper ca ti-am raspuns la intrebare, poate cam tirziu, dar asa s-a primit.Tu ce ai raspunde?

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Ai raspuns cand trebuia happy
Mda, pot si eu sa zic ca nu as accepta sa isi dea cineva viata pentru mine. Chiar nu stiu cum as putea sa traiesc cu gandul asta.