| Drimmero a întrebat:

Aveti hobby-uri? Ce va place voua cel mai mult sa faceti in timpul liber, practicati vreun sport?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu prea pot sa pierd la un amator, in general cu amatorii joc cu 60 de secunde pe ceas si ei infinit... am vazut ca multi nici nu stiu finaluri sau deschideri.

Marea problema a sahului este ca depinde foarte mult de memorare... spre exemplu trebuie sa stii toate structurile de pioni ( karlsbad, maroczy, etc. ) si planurile fiecareia, altfel pierzi rapid.

Apoi deschideri ( eu ce joc in concurs le stiu pana la mutarea 18 si tot nu e destul ) si finaluri ( sunt sute de pozitii de final pe care trebuie sa le stii, gen : tura+pion vs tura, cand regele advers e taiat la 3 coloane... apoi cand e la 2 coloane, etc. ).

Iti spun din experienta, un amator nu are nici cea mai mica sansa cu unul care are rating bun la concursuri oficiale ( organizate de federatie ).

64 răspunsuri:
| Drimmero explică (pentru Cosmin86):

Nu joc eu pe d-astea, joc in timpul liber, mai la o caterinca, nici chiar atat de departe nu am ajuns cu el. Nu stiam ca atat de jucat poate sa fie sahul!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt turnee unde premiul 1 e peste 1 milion de euro... dar bine, aia sunt marii maestrii, care traiesc din asta laughing)

In Romania sunt turnee mai mici ( cel mai mare are gen 80 de mil locul 1, dar majoritatea abia dau cateva sute de lei ), dar e mai amuzant in concurs... cand joci cu ceas ( presiunea timpului ) si cu o miza + cu adversari care chiar inteleg ceva happy

| Drimmero explică (pentru Cosmin86):

E frumos sah-ul, chiar misto. Acum realizez ca mi-am invatat prietenii sah si intr-un timp am ajuns sa mi-o iau de la ei, dar ma compensam eu. Eu oricum pe unde ma duc, nu imi pun in gand sa castig, mai bine sa nu te crezi superior sau invingator ca apoi daca pierzi, te crizezi si te oftici.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Drimmero):

Apropo, daca esti din Bucuresti putem juca, am set profesional de concurs si ceas:

https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/......6550_n.jpg

Putem juca ori la 60 de secunde handicap ( eu ) ori orb ( fara sa vad tabla si piesele ).

p.s. : si orb mut repede happy