| anonim_4396 a întrebat:

Aveti un citat care sa va reprezinte? Care este Acesta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am mai multe...
Acum imi vine in minte asta:
"Un om care scrie nu e niciodata singur"
Stai, mi-am gasit caietul. Incep:
"Vorba a fost data omului spre a-si ascunde gandurile" -Talleyrand-Perigord
"Adesea, caderea e un prilej de a te ridica mai sus" -Shakespeare.
"Nu credeti in basme! Au fost adevarate." -Stanislaw Jerzy Lec (lasa loc intrpretarilor, si nu sunt niciodata sigura daca l-am inteles.
"Toti oamenii sunt trecatori, dar nu toti trecatorii oameni" (nu mai stiu cine a scris-o)
"Uitarea este cea mai magnifica victorie."- Schiller
Talentul se faureste in tacere, iar caracterul in valtoarea vietii. -Goethe (

40 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trag ca un cal batran de scoala in zilele astea, apoi voi fi sofer profesionist.

| positivity a răspuns:

"Viața nu are subtitrare, ori o ințelegi ori nu." - Wolf Wildfire

| DEBrown a răspuns:

"Take what you can, give nothing back!"
(Ia tot ce poti, nu da nimic inapoi) happy Apare in Piratii din Caraibe, intr-un dialog dintre Jack si Gibbs.

| didi12 a răspuns:

Niciodata nu spune niciodata!

| djfanta23 a răspuns:

"Whatever doesn't kill you, simply makes you... stranger"
-The Joker
laughing

| irbis a răspuns:

Citatul care s-ar putea sa ma reprezinte pe mine e "normal e subiectiv". (de fapt nu stiu daca e chiar un citat spus de cineva sau doar ceva ce am spus eu, ca un fel de motto)

suntserios
| suntserios a răspuns:

"miau miau miau miau mrr"

pisica mea.

| faramatania a răspuns:

1.Nu poţi învăţa pe nimeni nimic. Poţi doar ajuta oamenii să se descopere.
Galileo Galilei.
2. Dacă aştepţi momentul potrivit, te întrec alţii care nu-l aşteaptă.
Woody Allen
3. Şansa favorizează doar minţile pregătite.
Louis Pasteur
4. Dacă trăiţi cu impresia că educaţia e scumpă încercaţi ignoranţa.
Derek Bok
5.Frumuseţea lucrurilor există în sufletul celui care le admiră.
David Hume
6.De ce sa bei si sa conduci, cand poti sa fumezi si si zbori?
7. Exista o lume mai bună, dar este foarte scumpa.
8.Intuitia este o stiinta exacta.
9. Când ți-e dor de cineva, să nu închizi ochii. O să-ți fie și mai dor(T.Muşatescu)
10.Este un semn de noblete mentala sa stii sa admiri ceea ce te depaseste(G.Liiceanu)

| anonim_4396 explică (pentru faramatania):

Al patrulea "Daca traiti cu impresia ca educatia e scumpa incercati ignoranta." il are si Murphy, sub o alta forma:
"Cand consideri ca educatia e scumpa incearca ignoranta".
Sunt nedumerita, care e originalul?
In fine, ultimul mi-a placut foarte mult. M-am pus sa-l scriu undeva. Merci!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai un caiet special pentru ele?laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, pasiunile pe cale de disparitie sunt intodeauna amuzante, nu?
Dar cred ca renunt la el, de acum inainte le scriu in Wordwinking

| faramatania a răspuns (pentru anonim_4396):

Dă ignore la al patrulea, că nu ştiu nici eu(care-i originalul), iar per total, pentru puţin!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Din toate care iti place cel mai mult?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O haide! Chiar trebuie sa ma pui sa aleg unul, nu pot... sad
Hai sa zicem, imi place ultimul, ala cu suferinta de Alexandre Dumas, poftim ti-l mai dau odata ca raspuns final(nici macar nu stiu daca l-am scris bine, nu-l am in caiet si il zic din amintiri. Dar n-are ce sa fie gresit, eventual vreo virgula.)
"Ai suferit uneori prea mult, pentru a putea spune vreodata: sunt prea fericit."
Se potriveste cu starea de spirit pe care o am acum.
Si un preferat din tot caietul nu am.(PUNCT)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Baga-l si pe asta in lista ta: "Iubesc tradarea, dar urasc pe tradatori" (Julius Caesar). laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Il stiu, dar nu cred ca-l am scris.
Totusi, ce vi se pare asa de amuznt ca eu colectionez citate?
Unii colectioneaza bani, timbre, vederi, servetele, abtibilde, masinute... Eu colectionez citate.
Mie colectiile de masinute mi se par amuzante laughing
Oricum, merci de citat. Cred c-am sa pun si eu o intrebare ca sa aflu mai aflu cateva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca faceai colectie de timbre poate faceam un schimb laughing
Dar la colectia de citate nu ma bag, ca nu le creste valoarea in timp...
PS. Mie imi plac tricourile cu citate naspa, fac colectie pana se rup de atata purtat laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mie mi se pare ok sa colectionezi citate daca asta e pasiunea ta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Crede-ma am avut multe hobby-uri ciudate.
Anul trecut aveam un binoclu si ma uitam la pasari pe fereastra. Zilnic.
Odata cam la un an scriu o poezie.
Citesc mult, scriu "romane".
Ma pasioneaza natura umana, animalele. Sunt o persoana spirituala. Si cel mai mult imi place sa fiu modesta(se vede, nu) Nu-i pot spune chiar pasiune, in adevaratul sens al cuvantulu, i ca ma trezesc o data la nu stiu cat timp sa ma uit peste ele si sa mai pun cateva. Si cand am nevoie de ele, nu mi le amintesc niciodata, autorii nici atat.
Multumesc pentru intelegere, oricum.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Baga o poezie compusa de tine!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am cautat...si am cautat...si am cautat degeaba. Nu le scriu intr-un caiet si d-aia nu le gasesc niciodata. Pff.
Am gasit una dar...e din jurnal(Te urasc pentru asta). Si e scrisa acum doi ani. E tipul ala de poezie care ar trebui sa nu aiba rima deloc. Dar a mea are in 2-3 locuri. Si lipseste mult de la mijloc. Si e trista. Si e veche si nu-mi mai place si nu-ti va placea nici tie pentru ca nu pare genul tau...
Ma rog.
"Se apropie noaptea
Neintarziat porneste razboiul,
Tunetele acopera fosnetul ploii,
Cerul innorat ineaca luna
Si simti...cum te doboara furtuna.
Intreaga ta fiinta se lupta
Contra vantului ce smulge copacii,
Victime ale sortii ce cad pe pamant
Rand pe rand.
Marea aprinsa de fulger
Bratele-si arunca spre tine,
Malul nu poate, nu vrea s-o opreasca
Sub talpile tale se revolta tremurand
...(de aici lipseste mijlocul)
Sangele-ti zvacneste in vine,
Durerea te apasa in ultimul hal,
Sleit de puteri te prabusesti
Sfarsitul e inevitabil.
Te scufunzi in nisipul moale si umed,
Strigi in agonie si disperare,
Dar natura iti rade sarcatic
Ai ajuns la capat de drum.
Pentru tot ce i-ai gresit
Ii vei plati acum"

Asta-i, scuze ca nu gasesc alta, si c-a durat atat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Wau! Fain tare... vezi sa cauti si mijlocul!
_________________________________ _$$$$$$$
__________________________________$$$$$$$$$
__________________________________$$$
__________________________$$$____$$$$
________________________$$$$$$$__$$$$$$$$$$$
______________________$$$$$$$$$___$$$$$$$$$$$
______________________$$$__________$$$$$$$$$$
_______________$$$$__$$$$_________________$$$
____________$__$$$$__$$$$$$$$$$$_____$____$$$
_________$$$___$$$$___$$$$$$$$$$$__$$$$__$$$$
________$$$$___$$$$$___$$$$$$$$$$__$$$$$$$$$
___$____$$$_____$$$$__________$$$___$$$$$$$
_$$$$__$$$$_____$$$$_____$____$$$_____$
_$$$$__$$$_______$$$$__$$$$$$$$$$
__$$$$$$$$$______$$$$__$$$$$$$$$
__$$$$$$$$$$_____$$$$___$$$$$$
__$$$$$$$$$$$_____$$$
___$$$$$$$$$$$____$$$$
___$$$$$__$$$$$___$$$
___$$$$$___$$$$$$
___$$$$$____$$$
____$$$$
____$$$

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce vrei Cu $ astia. Nui ma prind...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai ca e reusita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai, nu s-a postat tot. sad
Continuarea:
(ala scris de Gothe imi place foarte mult)
"Cand crezi ca nu mai exista nici o speranta, o singura speranta mai ramane:sa nu crezi"- Gavril Stiharul
"Entuziasmul este o forma de delir" -Emil Cioran
"Este de preferat ca intemeiat pe adevar sa invingi o parere, decat intemeiat pe o parere sa te invinga adevarul" -Epictet
"E si maine o zi" Margaret Mitchel in cartea Pe aripile vantului.
Si preferatul meu de aici:
"Ai suferit uneori prea mult, pentru a putea spune vreodata: sunt prea fericit." Alexandre Dumas la sfarsitul cartii Laleaua neagra.

Da...colectionez citate.

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Nu lasa pe maine Ce poti face ziwinking

| Generalul a răspuns:

Iarta o insulta si incurajezi comiterea mai multora asupra ta! - Publilius Syrus

| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns:

Eu iti scriu cateva citate care ma reprezinta, dar numai stiu de cine sunt scrise.
1.Sa ai curajul sa spui DA
Sa ai curajul sa spui NU
Si in fiecare clipa grea
Sa ai curajul sa fi Tu.
2.Zambeste ca viata e frumoasa.
3. Oamenii nu se deosebesc prin ceea ce zic, ci prin ceea ce fac.

| Luiza45 a răspuns:

"Iubirea e o certitudine nu o afacere:nu te iubesc pentru ca ma iubesti, te iubesc pentru ca te iubesc!„

Liviu Rebreanu

| Giuvaer a răspuns:

Mizeria ofera societatea primeste.

| wawe a răspuns:

E mai bine sa regreti ce ai facut decat sa regreti ca n-ai facut.

| euforiaa a răspuns:

"Fii tu insuti schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume" Ghandi

| euforiaa a răspuns:

"Cunosc mulți oameni care de departe par ceva, iar de aproape nimic." La Fontaine

| euforiaa a răspuns:

"E mare lucru să știi să-ți trăiești viața. Majoritatea oamenilor doar există." Oscar Wilde

| LiveStar a răspuns:

"Rather than love, money, fame, give me truth."
Henry David Thoreau

| Concept a răspuns:

"All can be known...and known by me." Kael the Invoker, Dota 2