| alliccya a întrebat:

am 14 ani si va rog foarte foarte mult sa ma ajutati de cand ma stiu imi "rod" unghiile iar acum imi doresc sa am unghiile mici unghiile mele sunt moi subtziri se exfoliaza foarte repede si mult, imi cres f f greu va rog sa ma ajutati...[?]

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

In primul rand, trebuie sa incetezi sa iti mai rozi unghiile, ia 10 zile un preparat de calciu cu vitamina D. Mai poti sa-ti fortifici unghiile tinindu-le un sfert de ora in ulei de masline caldut, de 2-3 ori pe saptamana. Exista in comert o sumedenie de lacuri tratament pentru unghii care cu siguranta iti vor fi de folos.

| mary123 a răspuns:

Buuun... In primul rand trebuie sa ai vointa in a nu le mai roade [ stiu pentru ca am fost in situatie laughing ]. Problema cu unghiile moi o poti rezolva cu putin inataritor, care, de altfel, da si un gust mult prea neplacut ca sa-ti mai vina pofta de ros. Chiar daca cresc greu, trebuie sa ai rabdare si sa le ingrijesti putin. Daca nu te descurci singura, poti ruga pe cineva sa te ajute [ pe mine m-a ajutat mama, o luna intreaga o data pe saptamana, era manichiurista mea laughing ], pe o prietena, verisoara, sora etc. Indicat ar fi sa te duci [ asta daca iti permiti ] la maniciura, ca sa-ti dea forma initiala, o sa-ti fie mia usor sa o urmezi dupa aceea.

Sper ca ti-am fost de ajutor :*

| lexony a răspuns:

Ia vitamine K sa iti creask mai repede unghiutzele.

| alliccya explică:

Multumesc pentru sfaturi sunt de folos...mary ca sa ma duc la manchiurista trebuie sa imi creasca unghiile dar odata ce imi cresc o sa ma duc mai e pana atunci oricum multumesc pentru sfaturi, va mai astept cu sfaturi in caz ca mai descoperitzi ceva nou multumesc aaa, la intrebare era "imi doresc sa am unghiile mari" emotiile big grin:X