| Elenna_4537 a întrebat:

Am nevoie de ajutor.
Fratele meu mai mic a instalat un virus : pe messenger se trimite singur un link la toata lista. Is this you? si urmeaza un link care are acest virus.

Cum as putea scapa de el?

4 răspunsuri:
| chocolate27 a răspuns:

Instaleaza MalwareBytes Antimalware si scaneaza pc-ul cu ajutorul acestui program.Il poti lua de aici http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Malwarebytes-Anti-Malware.shtml Oricum e important si sa ai un antivirus bun:)

| dyanna_6280 a răspuns:

Nu cred ca poti sa scapi de el...
eu am avut virusul cu MJ si a disparut dupa o perioada de timp. nu stiu exact dupa cat tim happy

| Mariusica369 a răspuns:

Pai aceiasi problema am avut-o si eu saptamana trecuta,,, sora mea a dat click pe link-ul acela,, dupa care si eu il trimiteam la toata lista de ma injurau toti.Am descarcat BitDefender 2011 (30 zile licenta) am scanat, mi-a gasit virus-ul si de atunci nu mai am probleme.Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi. fratele tau probabil nu a stiut, sau nu si'a dat seama ca mesajul a fost trimis de mai multe ori, exista un interval de timp intre primul si urm mesaj ...si mai ales.ca oricat de nebun e cel de la care a luat virusul ( pentru ca si el pun pariu ca primea de la cineva mesajele astea si a intrat pe ele -asta se ia ca gripa laughing) nu trimitea nimeni atatea mesaje fara rost ...mai ales acelasi mesajhee hee

Cum scapi de virus? Simplu : cu un antivirus. E posibil sa fie troian, asa ca ai grija ce antivirus alegiwinking, sau urmeaza pasii urmatori, astfel incat tu si fratele tau sa stati linistiti;

1. Open Task Manager

2. End process procesului cu acest nume: INFOCARD. exe

3. Stergeti manual urmatoarele fisiere C:\Windows\mds.sys C:\Windows\mdt.sys C:\Windows\winbrd.jpg C:\Windows\infocard. exe

4. După ce aţi şters fişierele minunate, schimbaţi parola la contul de YM.

5.Antivirus update la zi, Mozilla ( e mult mai sigur. si te avertizeaza cand sunt pagini nesigure )

Sper ca ti'am fost de ajutorwinking si poti descurca si singurica cu un search pe google "virusi pe mess "winking