| Alle15 a întrebat:

Buna TPU.Am o problema cu messenger-ul.La fiecare 5 minute selecteaza toate persoanele din lista si le trimite un link si un citat:
Is this your photo.si linkul.
Este virus.Sunt sigura, mi-a zis o prietena, nu numai la mine se intampla, mai sunt si la alti prieteni.Am instalat dupa messenger 8(aveam 10) si am crezut ca se va repara del a sine cu schimbarea messenger-ului. Dar tot asa face.Cum pot scapa de acest virus? Cred ca il am in pc. Ce ma fac?

Răspuns Câştigător
| Sperman a răspuns:

Buna!
Daaa, asa este ai virusi, virusul Yahoo!
Trebuie sa-ti cureti cat mai repede sistemul pana nu se agraveaza.
Pentru a scapa de virusi faci urmatorii pasi :
1. Descarci Malwarebytes' Anti-Malware.
Il poti lua de aici : http://www.malwarebytes.org/mbam.php
2. Instalezi programul si la sfarsit te asiguri ca sunt bifate urmatoarele :
Update Malwarebytes Anti-Malware
Launch Malwarebytes Anti-Malware
3. Apesi Finish.
4. Citeste mai mult pe: http://starali.blogspot.com/......scapi.html
Dupa lansarea programului, selectezi "Perform full scan" si apasati pe "Scan."
5. Dupa ce termina click pe OK si apoi pe Show Results. Asigurati-te ca e totul bifat si apoi dai click pe Remove Selected.
6. Restart.
Dupa ce ai facut asta gata, ai scapat de virusi.
Daca in caz ca primesti link-uri de la contactele din lista ta, nu te speria nu tu esti cel/cea care are virusi ci persoana care trimite. Nu da clik pe link-uri fiindca vei lua virusi din nou.
Salut!

12 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Descarci antivirusul de aici
http://www.malwarebytes.org/
apoi scanezi partiția în care este instalat windowsul.

| Dannyjj a răspuns:

@geogeogirl, cum să-ți dispară, dacă este un virus instalat pe calculatorul tău pe care l-ai luat dând click pe acea adresă și instalând cel mai probabil un "player" de pe pagina aceea, dar de fapt acel "player" era virusul.
Soluția este ori scanarea calculatorului cu un antivirus actualizat(updatat) ori reinstalarea windowsului.

| Alle15 explică:

Heineken bvv mersi mult pentru ajutor, a functionat!

| angelo200 a răspuns:

1incearaca cu un antivirus
2daca nu ai reusit reinsaleaza sitemul de operare

| DanyXhell a răspuns:

Pai ai 2 solutii. 1. Downloadezi un Anti-Virus si scanezi tot pc-ul iar dupa aceea dai remove la toti virusii gasiti, si ai putea sa scapi. 2.Sa reinstalezi Windows-ul... daca nu stii intrebi pe cineva care stie sau chemi pe cineva care se pricepe si stie sa ti-l faca. Bafta. P.S. ar trebui sa mearga una din cele doua solutii :}. bafta!

| stampila80 a răspuns:

Desinstaleaza mesengerul daca ai antivirus dai sa scaneze tot pcul, iar daca si atunci mai face tot asa atunci reinstaleaza sistemul de operare

| Sophie90 a răspuns:

Schimba windowsul si pune un antivirus nou.

| MyTzZy a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat. Trebuie sa reinstalezi windows'ulwinkingSucces:*

| UshorDeCopiatGreuDeEgalat a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema... dar am scapat de ea.
PS: am scapat de ea ca mi-am reformatat PC

| dArk_8763 a răspuns:

Pai era o metoda prin run -> regedit -> selectezi "Computer" -> find -> scrii messenger si o sa ar trebui sa fie acolo un folder numit ymg parca si stergi tot folderul acela cu ymg. Daca nu merge reinstalezi windousul.Bafta

| georgianat15 a răspuns:

Si eu am patit-o si nu stiu exact ce este dar nu te speria prea tare pentru ca dupa un timp dispare si eu am primit o chestie de asta si am descarcat-o si la fiecare 5 min ca la tine trimitea link-ul ala la toti din lista
dar mi-a disparut nu-i problema...