| baby_4263 a întrebat:

Bunahappy...am nevoie de ceva sfaturi din partea voastra... uite si problema mea. ...am un prieten de aproape 2 ani...si...ei bine, numai e ca la inceput. El este foarte rasfatat(e singur la parinti) si nu prea ne intelegem, avand in vedere ca eu sunt cea mai mica la parinti...fiecare avem punctele noastre de vedere...si obiceiurile lui...insa...ce ma deranjeaza f tare la el este lipsa de comunicare...este f tacut.Il cunosc si stiu cand are ceva pe suflet dar... pur si simplu nu se deschide de fiecare data in fata mea. Apropo... daca vorbesc cu el...sa zic...de 5-6 ori la telefon pe zi...fiecare apel tinand cam 2-3 minute...vi se pare mult? Lui i se pare f mult.Si ultima mea nelamurire...de ce este atat de obsedat de prieteni? Orice ar face... face in asa fel incat sa nu pice prost in fata lor...de multe ori am impresia ca parerea prietenilor lui conteaza mai mult decat parerea mea...si e aiurea sa te simti pe locul 2...asa cum ma simt eu...happyva pup...need helphappy

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intr-adevar, sa vorbesti cu cineva de 5-6 ori pe zi e excesiv, obositor si enervant. Practic pierzi toata ziua, cand incepi o activitate hop te opresti sa vorbesti la telefon.
Uite, eu cand eram prietena cu sotul meu, vorbeam la telefeon o data la doua sau la trei zile si incercam sa ne vedem de doua ori pe saptamana macar. Nu reuseam de fiecare data ca eram amandoi ocupati, dar daca cineva m-ar suna de 6 ori pe zi, as innebuni in 3 zile.
Daca prietenul tau e tacut (si sotul meu este) gandeste-te daca il poti accepta asa sau nu. Fiindca nu ve putea sa-l schimbi daca asa e firea lui. De obicei barbatii tacuti sunt intelgenti si reflexivi, au sentimente puternice, sunt statornici si fideli. Dar, intr-adevar, uneori e dificil de suportat tacerea lor, mai ales cand simti ca ar fi ceva de spus.

| Dara a răspuns:

Cum sa-l suni de 5-6 ori pe zi? Cred ca se simte hartuit! Uite ce e, baiatul asta probabil tine la tine daca nu si-a schimbat nr. de telefon. Nu te pune pe locul doi, vrea doar putin spatiu, sa stii. Il sufoci! Unui baiat nu-i place sa fie sunat de prea multe ori. Rad prietenii de el si nu cred ca e dispus sa renunte la tot pentru tine. Daca mai insisti asa mult intr-o buna zi iti va spune pa. Fa-o putin pe indiferenta si mai lasa-l si pe el sa te caute. Intre timp gaseste-ti si tu o ocupatie, citeste o carte sau intalneste-te cu o prietena, gasesti tu ceva.

| Ben. a răspuns:

Pai... ofera/i ce cauta la prieteni!

| Jupiter a răspuns:

Trebuie sa-l convingi ca ii esti alaturi si ca poate vorbi deschis cu tine despre orice. Apoi, comunicand mai mult si mai eficient, eu zic ca se vor rezolva problemele.

| abis a răspuns:

De 5-6 ori pe zi sa-l suni la telefon nu este mult... Este doar IMENS! happy Exagerezi cu telefoanele si il faci sa se simta asaltat. Lasa-i putin spatiu, nu-l suna chiar in fiecare zi, si vei vedea ca va fi mai bine.

| spiritul a răspuns:

Eu as turba sa imi sune telefonul de atatea ori pe zi. Cred ca si el saracu face la fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baby nul sufoca cu dragostea ta.fiindca va fugi.lasa-l in pace sa te caute el.si daca nu o face inseamna ca i-ai dat totul si nu-l mai interesezi.asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i verde...

| alecsa1 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa il lasi in pace cateva zile si sa vezi cum se comporta si daca tot asa decurg lucrurile ar trebui sa vorbesti serios cu el si sa vezi ce are de gand daca o sa se schimbe sau nu...