| sickkkkkk666 a întrebat:

Daca aveti chef de citit.

De la un timp, am inceput sa nu imi mai placa destul de mult de mine, din punct de vedere fizic. Pur si simplu ma consider cel mai mare urat, nu ma pot accepta, nu ma simt bine in pielea mea si nu stiu ce schimbare as putea face, nu pare cea mai grava problema, dar chiar ma deranjeaza.
Inainte cu cativa ani, vreo 4, aprox. eram activ pe retelele de socializare, puneam poze si porcarii, chiar daca erau inutile, dar totusi nu imi era frica sa fiu eu insumi, sa ma arat publicului larg, de atunci, am sters orice poza posibila si majoritatea prietenilor, nu mai sunt activ, ceea ce poate parea un lucru bun, dar nu prea e. Fac asta doar pentru a ma izola si mai mult de lumea exterioara, nu (prea) am prieteni, nu am cu cine vorbi, stau toata ziua in casa. Sunt plictisit enorm, fara chef de nimic, trag de mine sa fac ceva si reusesc partial, doar vreau sa stau si sa dorm, inainte nu eram asa, nu puteam sa stau toata ziua locului.
Sunt slab, si nu imi place, nu am curajul sa privesc pe cineva in ochi, de mult nu am mai facut-o, traiesc cu impresia ca se va speria, dezgusta, de fata mea (mda stiu). De fiecare data cand cunosc pe cineva nou, intru intr-o stare de anxietate, ne intelegem bine, dupa care ma izolez iar, nemaivoind sa vorbesc cu acel cineva vreodata, ori din cauza ca nu ma intelege sau nu ii pasa, eu cred asta. Plang mai din orice cand sunt singur, e enervant, m-am plictisit.
Cu siguranta ar mai fi, dar nu mai stiu.
Ce as putea face? Cum scap 'de aici'?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Asa cum am banuit, pe termen lung, ai privat corpul de producerea celor 2 hormoni: serotonina si melatonina.
Iata de ce ai anxietate, stari de rau, depresie samd.
Somnul trebuie sa fie de la 9-10 seara, cel mai tarziu, deoarece hormonii: serotonina si melatonina se produc in creier, NUMAI in timpul somnului, intre orele 10 si 2 noaptea.
Culcandu-te dupa 12, pierzi deja peste jumatate din cantitatea care se produce si iti altereaza sanatatea.
Nivelurile scazute de serotonina sunt asociate cu dezechilibre mentale, cum ar fi schizofrenia, autismul infantil, tulburare obsesiv-compulsiva, hiperactivitate, depresie, stari agresive, migrene, stres si insomnie.
Citeste cu atentie:
https://www.sanatatedefier.ro/raportul-dintre-serotonina-si-fericire/
http://www.medicalstudent.ro/......ersat.html
http://www.romedic.ro/hormonii-fericirii-0P32657
http://epochtimes-romania.com/news/melatonina-hormonul-tineretii---198428

Totul revine la normal, cand vei incepe sa dormi de la 10 seara, cand productia hormonilor de serotonina si melatonina va creste in corpul tau, dandu-ti ceea ce ai nevoie, ca sa ai un psihic echilibrat si sa fii sanatos.

19 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna dimineata, draga! happy Eu zic ca trebuie sa te accepti asa cum esti, asa cum te-a lasat Dumnezeu.; si El ne invata sa ne acceptam asa cum suntem. Daca nu reusesti sa faci asta, roaga-te Lui sa te ajute sa o faci si sa te ajute sa poti sa socializezi. iti promit ca ma voi ruga si eu pentru tine! Plus de asta, apeleaza si la un psiholog(nu-ti fie teama, faptul ca mergi la psiholog nu inseamna ca esti nebun,; la psiholog nu au ce cauta oamenii nebuni, un psiholog nu are ce discuta cu un om nebun). In plus, nu stiu de ce am impresia ca te vezi mai urat decat esti in realitate. Incearca sa socializezi cu lumea, pune-ti in valoare calitatile, iar daca cineva te judeca dupa felul in care arati, e problema lui, e pierderea lui. Capul sus, nu ai motive sa il tii aplecat. Sper ca te-am ajutat! Te pup si iti doresc o dupa-amiaza frumoasa si o saptamana minunata! Sa ai grija de tine! Pa, pa!

| Violleta2022 a răspuns:

Ia descrie-ne viata ta, asa cum este, incepand de dimineata de la trezire si pana mergi la culcare, ce faci, unde mergi, ce faci toata ziua...
Cate ore pe noapte dormi, si la ce ora te pui in pat in fiecare seara? Ce faci pana atunci?

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru sickkkkkk666):

De ce nu, de azi?
La cat ai pierdut pana acum, pentru ce amani remedierea?

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru sickkkkkk666):

Asa cum am banuit, pe termen lung, ai privat corpul de producerea celor 2 hormoni: serotonina si melatonina.
Iata de ce ai anxietate, stari de rau, depresie samd.
Somnul trebuie sa fie de la 9-10 seara, cel mai tarziu, deoarece hormonii: serotonina si melatonina se produc in creier, NUMAI in timpul somnului, intre orele 10 si 2 noaptea.
Culcandu-te dupa 12, pierzi deja peste jumatate din cantitatea care se produce si iti altereaza sanatatea.
Nivelurile scazute de serotonina sunt asociate cu dezechilibre mentale, cum ar fi schizofrenia, autismul infantil, tulburare obsesiv-compulsiva, hiperactivitate, depresie, stari agresive, migrene, stres si insomnie.
Citeste cu atentie:
https://www.sanatatedefier.ro/raportul-dintre-serotonina-si-fericire/
http://www.medicalstudent.ro/......ersat.html
http://www.romedic.ro/hormonii-fericirii-0P32657
http://epochtimes-romania.com/news/melatonina-hormonul-tineretii---198428

Totul revine la normal, cand vei incepe sa dormi de la 10 seara, cand productia hormonilor de serotonina si melatonina va creste in corpul tau, dandu-ti ceea ce ai nevoie, ca sa ai un psihic echilibrat si sa fii sanatos.

| Freya1 a răspuns:

Starile pe care le simti tu pot sa fie din cauza anxietati si a complexe de inferioritate.
Cred ca daca te afecteaza foarte tare ar trebui sa vorbesti cu un psiholog.Dar pana atunci incearca de inceput sa lupti cu fricile si complexele.Credema sunt oameni ce chiar sunt urati si poate nu din vina lor, ci in urma unui accident sau boala si incearca sa traiasca cum trebuie printre oameni iar daca ei pot poti si tu asa gandeste-te.
Faza cu izolatul si mie mi s-a intamplat, dar mie mi s-a intamplat asta din cauza ca mi-am pus toata atentia, timpul etc intr-o relatie si atunci am pierdut esentialul, adica viata mea.
Trebuie sa gandesti pozitiv, sa nu te lasi de izbeliste si sa socializezi. Daca ai sa crezi ca nu poti singur mergi la un psiholog macar te mai descarci.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru sickkkkkk666):

Pai da nu dintr-o data ci treptat.Cauta un psiholog cu care sa vorbesti, incearca sa iesi singur deocamdata in parc sa vezi oameni, rocializeaza pe retelele de socializare, cauta prieteni vechi si treptat.
Nu are cum nimeni sa faca asta pentru tine in locul tau.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Tu ai vazut poze cu Diavolul Tasmanian? ala poti spune ca arata naspa! totusi masa il vede ca fiind cel mai sexi.winking tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creste-ti masa musculara.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru sickkkkkk666):

E ceva usor in viata asta? Daca nu-ti convine ceva, fa o schimbare. Daca ti-e lene, n-ai decat sa te accepti asa cum esti.
Daca nu misti tu un deget pentru tine, n-o s-o faca nimeni.

| kopli a răspuns:

"Daca aveti chef de citit."
Am crezut ca ne dai o lista de carti bune, nu povestea ta... inutila. Retelel de socializare nu sunt viata reala. Iesi afara si lasa mofturile pentru cum arati fizic. Repara-ti sufletul!

Răspuns utilizator avertizat
| Claxon987 a răspuns:

Te inteleg si este foarte bine ca ai constientizat aceasta problema si ca vrei sa o repari. Este ok sa te izolezi o vreme tu cu gandurile tale, departe de lumea superficiala de azi, dar nu sa ramai izolat. Trebuie sa te integrezi intr-un colectiv, recomand sa mergi la sala, vei capata o alta incredere in felul cum arati, vei gasi oameni cu aceleasi preocupari.

Răspuns utilizator avertizat
| Gabriela24042001 a răspuns:

Sa sti ca, comportamentul tau nu e atat de grav cum pare, dar gandirea trebuie sa o schimbi neaparat. Poti fi fericit traind fara retele de socializare, chiar si izolndu-te de anumite prietenii in care poate nu te regasesti, dar cu siguranta nu poti fi fericit daca nu ai o gandire sanatoasa; pentru conceptiile tale iti recomand cartile : •"Schimband gandirea, iti schimbi viata"-Brian Tracy, •"Cum sa te iubesti pe tine pentru a te intelege cu ceilalti "-Cristophe Andre & Francois Lelord,
•" Cum sa-ti intaresti increderea in tine "-Marie Haddou
•"Solii catre tineret"-Ellen White( se gaseste online)
Sunt sigura ca, cartile aste a o sa te ajute, dar pana atunci incearca sa iti dai seama cat de unic si deosebit esti ca fiinta umana. Impune-ti gandul ca Dumnezeu te-a creat dupa chipul si asemanarea Lui.Cat de mare privilegiu.Te incurajez ca incepand de azi sa incerci sa te iubesti, sa te apreciezi si sa faci tot ce iti sta in putinta pentru a fi o persoana fericita +exercitiu fizic si un stil de viata sanatos laughing

Răspuns utilizator avertizat