| anaanyy a întrebat:

Am o fobie de gandaci. Mi-e groaza cand vad unul. Astazi pe la ora 00:00, am auzit niste zgomote micute ca si cum o misca se tot izbea de tavan dar n-am bagat de seama.M-a gadilat ceva pe mana. Cand am vazut ce e am fugit repede din camera la mine si nu pot sa dorm ca mi-e frica sa intru la mine in camera sa-l omor. sad. Acum e ora 3. Cum sa fac sa imi depasesc teama de insecte? Am incercat sa lun mana odata pe un gandacel mai mic ( oricum nu mi-a iesit) dar asta e mare si poate sa zboare. crying. Help me.

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ai o fobie nu de insecte, ci de tine, de faptul că ai impresia că trebuie să le omori, de criminala din tine.

Iei frumos un pahar şi o hârtie, acoperi insecta cu paharul, pui hârtia pe dedesubt, îi dai frumos drumul insectei afară şi nimeni nu suferă, toată lumea e fericită. Aşa vei avea un motiv în minus ca să fii dezgustată de tine.

| UzOm a răspuns:

Probabil era dracu la 00:00. Numai el face din ăstea. Sună urgent la un preot!

| iDarkness a răspuns:

Salut Ana!
E normal sa iti fie frica de gandaci, asta nu e o fobie. Oricum, incearca sa te gandesti la gandaci ca la un animal care te atrage pe tine, spre exemplu o pisicuta. big grin
Daca asta nu merge, recomand un KillTox sau ceva.
T/C.