| anonimyus a întrebat:

am o intrebare poate simpla poate complicata ...pentru mine e foarte complicata cum ma las de aparate?crying nu mai rezist, m-am saturat sa fiu depedent de ele in o luna am bagat 2000 de eurosad. Imi vine sa ma omor ca sa fiu sigur ca scap de elesad...pls un ajutor sad, m-am gandit sa imi iau si viata dar am renuntat, am zis ca poate o sa reusesc sa trec peste problema astasad

4 răspunsuri:
| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Stai tu linistit ca mai cunosc oameni.Se lasa o luna ca apoi sa bage mii intr-o zi. E o dependenta asemeni celeia de droguri.Cine nu stie e si normal sa faca misto.Sinuciderea nu e o solutie, dragul meu. Daca vrei din tot sufletul, vei gasi o alternativa la automate.Incearca sa te rupi de persoanele cu care mergi acolo, sau incearca sa iesi mai mult in oras, gaseste o activitate care sa iti faca placere si fara sa implice jocuri pe calculator adica incearca sa alegi mai mult sa stai in natura, sau in cluburi. Daca vrei sa afli cum sta treaba cu dependentii de automate din Germania, da un mesaj si poate cate iti voi povesti te vor face sa iti iei gandul de la ele. Dar trebuie vointa.MULT SUCCES!

| RGK a răspuns:

Eu zic să-ţi cumperi unu... aşa poţi juca până te saturi happy

| maria ;x a răspuns:

Pai in primul rand nu te mai gandi la ele... fa-ti de lucru, citeste o carte stai la pc, joaca fotbal, orice dar nu te gandi la ele. Povesteste le si parintilor tai, sigur te vor ajuta.mult succes!

| Andrada27 a răspuns:

Cred ca ai nevoie de multa vointa.Incearca sa faci altceva sau sa-ti investesti banii in alte lucruri mult mai importante.