| R0011 a întrebat:

Am o mare problema. Adica in fata blocului meu sunt vreo 4-5 caini. De fiecare data cand ies afara copiii care stau cu ei ( copii de vreo 6-7 ani) latra la toata lumea care trece pe strada si incearca sa-i muste. Nu stiu cum se face dar acesti caini stau doar prin fata la mine. Inafara de a merge la scoala nu am mai iesit din casa de vreo 2-3 luni. Prietenii mei ma cheama afara si chiar vreau sa ies dar de fiecare data ma gandesc cand voi veni singura acasa si vor fii caini aia. O data au sarit la mine si pot spune ca am ramas traumatizata. Nu stiu ce sa fac! Ce credeti ca as putea face ca sa-mi inving teama?:-s(sper ca nu v-am plictisit) Funda. c:

3 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Totul e sa iei niste mancare pentru caini si sa le dai, nu-i alunga! Incearca sa ti-i apropii, asa vor vedea bunatatea din tine si vor aprecia asta! Animalele te simt daca nu le iubesti! Cred ca iubesti animalele nu?

| Ramo80 a răspuns:

Pune-l pe tatal tau sau pune-o pe mama ta sa mearga intr-un magazin cu aparate si arme de autoaparare. Exista un aparat cu ultrasunete, special pentru alungarea cainilor(de orice rasa). Eu am primit cadou un asemenea aparat, e f eficient, cainii o iau la fuga cand apas pe buton, ii deranjeaza rau la urechi. Mi s-a spus ca e in jur de 70-80 de lei. Achizitioneaza aparatul asta si vei scapa de probleme. Pupic!

| AbbyG a răspuns:

Unele persoane vorbesc prieteneste cu cainii comunitari si asa trec mai departe de ei. Inteleg insa ca tie iti e frica de ei chiar foarte tare si cainii pot simti aceasta frica. cateva trucuri pe care le-am folosit eu cand eram copil ( unele le mai folosesc si acum cand am copii pe langa mine):
- mergi in apropierea lor cat mai stapana pe tine, chiar daca iti e frica. Te uiti dinainte pe unde ai putea trece fara sa fii foarte aproape de ei si mergi cu un pas sigur (nu sovaielnic) pe acel drum. Eventual mai striga si cate un "mars!" raspicat la ei.
- prefate ca iei o piatra de jos si ca o arunci spre ei. Cainilor le e frica de asta. Uneori chiar daca doar te apleci cainii o iau la fuga.
- tine o nuia sau un bat in mana cand treci prin apropierea lor.
- fereste-te de cai carora le curg bale - e un semn ca ar fi turbati. In mod obisnuit cainilor nu le curge saliva din gura si au limba uscata.
- spune-le parintilor de acesti caini. Pot da un telefon la hingheri si poate scapati de ei.

Mai sunt persoane care le dau ceva de mancare ca sa se imprieteneasca cu ei. Eu insa n-am aplicat asta niciodata.