| Adlyna244 a întrebat:

Buna,am o problema..mai e un pic si va veni timpul in care va trebui sa merg la liceu.
Problema e ca nu stiu pe ce profil sa merg.
Stau intr-un oras in care exista doar doua profile Real si Uman.
Parintii sunt dispusi sa ma duca intr-un alt oras, daca vreau sa merg pe alt profil.

Imi plac urmatoarele materii:
Engleza-o ador, ma descurc ff bine(am note doar de 10)
Biologia-ma descurc binisor, imi place(note 9)
Matematica-imi place, ma descurc cam de nota 7
Romana-imi place, sa zicem, am note doar de 8-9
Fizica-ma descurc,doar ca nu prea facem
TIC-imi place, dar aceeasi problema, nu prea facem
Geografie-o ador, am note doar de 10.

Imi puteti recomanda un liceu destul de ok(Din Timisoara), si un profil in care credeti ca m-as descurca, si mi se potriveste cel mai bine?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Du-te la filo, va fi ușor, mergi apoi la facultate de profil și la absolvire constați că nu prea ai ce face, nu sunt necesari pe piață vorbitorii de engleză, că sunt prea mulți

Sau te duci la mate-info, va fi mai greu dar urmând la o facultate tehnică ai o cu totul altă paletă de opțiuni

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca la stiinte sociale acolo vei face Romana, Istorie si Geografie la greu.

| LexaEAG a răspuns:

Ok,tin sa-ti spun din prima ca nu conteaza la ce profil dai,fiindca tot o sa fie greu,la mate-info si bio-chimie faci informatica de te spargi,adica e oribil,iar la filo faci extrem de multa latina,engleza,franceza,sau orice alta limba, pe langa faptul ca esti fortata sa inveti la istorie, geografie, logica, psihologie si filozofie.Si o sa faci toate aceste materii la un nivel destul de inalt.Pe langa aceste aspecte totul o sa se schimbe,si nu o sa conteze absolut deloc notele pe care le-ai avut in gimnaziu,fiindca profesorii se schimba, si s-ar putea sa te faca sa urasti materiile pe care candva le iubeai, asa ca ar trebui sa ai grija ce profil iti alegi, urmeaza-ti inima, si instinctul.