| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema in legatura cu metoda lui gauss de rezolvare a sistemelor liniare (matematica) am nevoie sa mi se spuna cum iau linile la un sistem de 4 linii. L1+ L3 sau ma rog cum e repet la un sistem cu 4 linii. funda

6 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

Deci, tu ai 4 linii si patru necunoscute?
Fii mai explicita.
Daca nu, da-mi ecuatiile/sistemul aici ca sa vada despre ce e vorba.

| adelina899 a răspuns (pentru MitroKta):

X+y+2z=4
x+2y-z=2
2x+3y+z=6
3x+4y+3z=10

| MitroKta a răspuns:

Nu mi-a iesit deloc. Mi-au dat toate zero sad

| adelina899 a răspuns (pentru MitroKta):

Pe mine ma intereseaza la un exercitiu de aceasta forma ca mai am si altele big grin cum iau liniile daca poti sa-mi spui

| MitroKta a răspuns (pentru adelina899):

Mai, eu cred ca nu am inteles ce vrei tu sa calculezi pana la urma. Nu vrei sa ii afli pe x, y, z? Ce vrei sa spui cu liniile?
Tu ai 3 necunoscute si 4 ecuatii. Nu se poate sa faci un singur determinant din ele- ca trebuie sa fie patrat.

| Alexa37 a răspuns:

Ideea este sa aduni/scazi liniile astfel incat sa ti se formeze 0-uri pe coloana. poti aduna/scadea liniile inmultie cu o anumita valoare care ajuta la formarea 0-urilor.