| raduiulian738 a întrebat:

Buna! Anul acesta termin clasa a 8 a si doamna diriginta a propus sa facem un album,ideea mi se pare frumoasa doar ca eu nu as dori sa apar in poze ca stiti cum sunt ceilalti copii,dupa acele poze se vor face mistouri si chiar si stickere pe whatsapp si mistourile vor continua mult deoarece nu e prima data cand se intampla situatia asta, ce as putea face sa nu particip la eveniment?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistit ca nu vei auzi nici un misto, fiindca albumul se face la sfarsit de an si apoi voi terminati scoala generala, plecand in vacanta, iar dupa vacanta mergeti la liceele unde sunteti repartizati, deci nu vad nici un fel de misto aici, dimpotriva niste amintiri care trebuiesc imortalizate fiibdca mai tarziu in viata vei regreta ca nu le-ai facut.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt amintiri frumoase.NU prea vad de ce sa nu accepti.Copii aia are fac mistouri sunt imaturi.Te afecteaza asa tare? Te intereseaza ce se spune despre tine?
Eu clasa a VIII, nu am avut album, nu se purta la vremea aia.Dar am avut in clasa a XII-a.Era o poza mare cu absololventii clasaselor a XII.SI profesorii. Elevii au primit un asfel de exempar.Il mai am, si au trecut 34 de ani.

| sh859JD a răspuns:

Iti recomand sa discuti cu ea despre situatia ta si sa i spui doamne diriginte ca nu vrei sa faci parte in poza, este nevoita sa iti accepte rugamintea, nu te poate obliga sa faci o poza daca tu nu vrei, pentru ca ai si tu drepturile omului si ti le incalca, daca nu. Poti sa faci o scuza sa nu te duci in ziua aia la scoala pentru un anumit motiv (ex: te doare capu, ai vomitat, etc.) sper ca team acceptat

| raduiulian738 explică (pentru sh859JD):

Buna! Faza este ca mama imi sustine intr-o oare care masura decizia, desi doamna diriginta mereu preseaza parintii sa isi trimita copii la scoala inclusiv daca au ceva durere de cap sau sunt raciti si mereu cand e ceva eveniment asemanator scrie pe grupul de whatsapp sa nu lipsim, prin decembrie aveam ceva festivitate si am lipsit deoarece eram rau racit, a sunat o pe mama de cateva ori ca de ce nu sunt la scoala si la un moment refuzase sa mi motiveze absentele chiar daca aduceam scutire

| sh859JD a răspuns (pentru raduiulian738):

In acea situatie trebuia sa te duci direct la inspectorat, este obligata sa iti motiveze absentele.