| Honamy a întrebat:

Buna anul viitor trebuie sa intru la liceu si inca nu stiu ce profil sa aleg a-si vreau ceva cu mai putine ore de limbi straine nu ma pricep mai deloc la engleza si franceza dar in schimb stiu destul de bine spaniola si nu stiu daca merge sa fac in loc de engleza sau franceza spaniola. Deci ce ma sfatuiti ce profil ar putea fi mai potrivit pentru mine. Multumesc ast raspunsurile voastre.

p. s.: prima oara am vrut sa dau la stiinte sociale dar am auzit ca se face multe ore de engleza si franceza acum nu stiu ce sa fac sper ca sfaturile voastre ma vor ajuta stiu ca mai am un an in care sa ma hotarasc dar ar fi bine sa fiu pregatita si sa stiu ce sa fac de inainte.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinte ale naturii, stiinte sociale, matematica-informatica (fara bilingv), profilul economic, cred ca si profilele sportive. (si sunt doua ore pe saptamana din fiecare limba, adica in total 4 ore)

5 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Păi depinde spaniola nu face parte din limbile străine clasice şi indiferent de profil tot vei avea câte 2 ore pe săpt de limbă străină. trebuie să înveţi pentru că te ajută în viaţă. îţi place sau nu îţi place, asta e. Baftă!

| Honamy explică:

Si la ce profil se fac cele 2 ore pe saptamana de limba straina?

| SHINeeTaemin a răspuns:

Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent de ce profil alegi, tot vei avea minim 2 ore din fiecare limba straina pe saptamana( la majoritatea profilelor asa e, mai putin la profilele cu bilingv si la filologie, unde sunt mai multe ore). Daca vrei spaniola, trebuie sa te interesezi daca exista un liceu in orasul tau in care sa se predea aceasta limba. Chiar si asa, tot va trebui sa inveti si o a doua limba straina. Asa ca, orice ai face, nu ai cum sa scapi de limbile straine. Mai bine te-ai pune pe treaba si ai incerca sa mai inveti ceva la franceza sau engleza (chiar la amandoua in caz ca nu gasesti un liceu in care sa se predea spaniola). Iti va prinde bine. Gandeste-te ca nu prea ai sanse de reusita in cariera daca nu cunosti macar o limba straina (mai ales engleza). Iti trebuie chiar si atunci cand folosesti internetul.winking

Succes la invatat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E super buna intrebarea ta mersi mai scutyt sa pon si eu intrebarea asta pentru ca si eu vreau la stiinte sociale...si inca ceva am auzit ca se preda mai nou in franceza