| OanaSall a întrebat:

as vrea sa va intreb daca merita sa ma mut de la profilul mate-info la stiinte ale naturii. acum sunt a 9-a si intr-a 10-a as vrea sa ma transfer. imi puteti spune ce difernte pot aparea. si daca sunt persoane din Iasi, ma transfer de la liceul Vasile Alecsandri la Garabet Ibraileanu sau Mihai Eminescu. pe care mi-l recomandati? Multumesc :*

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu mai faci faţă la matematică-informatică, da, se merită. Dacă n-ai probleme la vreo materie(în special cele de bază ale acestui profil), n-aş vedea rostul unui transfer.

| thewomaninwhite a răspuns:

Nu cred ca se merita adica mi este un profil prea bun e ca si cum ai cadea din groapa in prapastie

| OanaSall explică (pentru thewomaninwhite):

Problema e ca eu nu ma pricep deloc la informatica, pur si simplu nu-mi place. sunt la mate info pentru ca aici am fost selectata. a fost a 3-a mea optiune. primele doua au fost stiinte, dar nu au mai fost locuri si naaa... esta e

| thewomaninwhite a răspuns (pentru OanaSall):

La filologie nu ti-ar placea

| OanaSall explică (pentru thewomaninwhite):

Nu stiu. am auzit ca e usor acolo, si ca se pun note din burta (cel putin asa am inteles). dar la stiinte as vrea sa ma duc mai mult pentru bio si chimie.

| thewomaninwhite a răspuns (pentru OanaSall):

Aa pai daca iti place biologia si chimie atunci e potrivit profilul asta dar totusi la filologie este mai usor pentru ca nu trebuie sa mai dai bac-ul la mate

| IngerashMick a răspuns:

Cred ca merita sa te transferi la stiinte ale naturii pentru ca e mai usor dar in acelasi timp ai o multime de optiuni pentru facultate, poate chiar mai multe decat la mate-info.Din a 11-a nu mai ai trunchi comun la mate si o sa iti fie mai usor.Eu sunt la stiinte ale naturii si chiar imi place profilul.