| Kate1828 a întrebat:

Bună! Cam cât durează școala de soferi? Este greu de manevrat o mașină? Aș vrea și eu să încep, dar sincer mi-e cam frică mai ales când mă gândesc că voi fi în trafic.

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

In general cam 1 luna si putin, dar depinde foarte mult de programul tau si al instructorului pentru ca exista situatii in care scoala se poate intinde pe mai multe luni, cunosc pe cineva care a inceput scoala vara si a primit dosarul iarna dar astea-s situatii exceptionale, va intelegeti voi cand face programul.
Cat despre manevratul masinii...la inceput va fi dificil mai ales daca faci pe masina manuala, o sa te oboseasca in primele sedinte pana te obisnuiesti de cate ori trebuie sa apesi ambreiajul si sa umbli la schimbator dar te vei obisnui la ritmul traficului si iti vor intra in reflex lucrurile astea, depinde acum cat de repede prinzi, daca instructorul e bun pe meserie si are rabdare sa te invete ca pana la urma ala e rolul lui, tine atat de tine cat si de instructor, e necesara o chimie profesionala intre elev si instructor pentru a evolua rapid in ale condusului.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat de aglomerat este instructorul, putand dura si 2-3 luni, daca este in perioada de vara.
Daca iti este frica, inseaman ca nu esti inca pregatita sufleteste si este bine sa mai amani 1-2 ani, ca frica aia nu te ajuta si poti face accidente.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cât 1 luna jumate strict școală.

Nu e deloc greu, drept dovadă că o fac zilnic milioane de oameni.