| Andrei178098 a întrebat:

Buna. Care raspunde corect are funda!
Am vazut mai de mult un documentar dedpre cele mai mari creaturi care exista, era un fel de creatura cat o insula care se intinde pe suprafata pamantului si care se zice ca doarme. Un fel de creatura subacvatica dar nu imi mai aduc aminte, stiti?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Poti cauta pe google: the biggest species of marine animals.

| ShaOfHatred a răspuns:

Mă gândesc că doar la o creatură mitologică te poți referi. Dacă ăsta e cazul, sunt multe religii care au creaturi de genul. De exemplu în India există Akupara, țestoasa care poartă lumea pe carapacea ei. În China există Ao, tot o țestoasă gigantică. Dar cred că cel mai bun exemplu de creatură care se întinde în jurul pământului în mitologie este Jörmungandr, the World Serpent. În Mitologia Nordică, Jörmungandr e un șarpe gigant care locuiește în oceane și înconjoară lumea cu corpul lui, mușcându-și coada. Povestea spune că atunci când va începe Ragnarok-ul, adică un fel de sfârșit al lumii în Norse Mythology, Jörmungandr se va trezi din hibernare, și își va da drumul la coadă și va ieși din apă pentru a se lupta cu Thor, luptă în urma căreia amândoi vor muri.

| Andrei178098 explică (pentru ShaOfHatred):

Interesant ce ai spus dar creatura de care zic are o dimensiune de cea a Americii sau ceva de genul si unii specialisti spun ca e reala. E un fel de mamifer f mare care e intins pe o suprafata uriasa si se zice ca doarme

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Andrei178098):

Este zoologic imposibil să existe un animal de așa dimensiuni. Nivelul de hrană de care ar avea nevoie să trăiască ar fi alarmant de mare. Și nu contează că acum hibernează și nu are nevoie de mâncare, pentru că oricum trebuia să fii mâncat și el la un moment dat.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Andrei178098):

C'thulhu?