| DrinkMySoul a întrebat:

cei care au dat examenul bilingv pentru engleza, cand ati dat proba orala cum s-a desfasurat? Stiu ca va da un text si apoi intrebari. Dar va da textul impreuna cu intrebarile sau dupa ce citesti textul si profesorul iti pune intrebarile? Mai multe detalii va rog...Si poti merge si la filologie (simplu) cu examenul sau trebuie sa mergi neaparat la bilingv? La proba scrisa v-a dat compunere?

Răspuns Câştigător
| Detecandy a răspuns:

Ce de intrebari. sa incep.
Deci la oral s-a dat un text cu 3 intrebari.am avut timp 15 min pana am citit textul si am scris rasounsurile la intrebari pe foaie, dupa ce s-a terminat timpul am raspuns la intrebari. La scris nu s-a dat nici o compunere. Dar s-a dat grila, rephrase, de corectat greseli si de transformat substantive in adverbe. Iar daca doresti sa mergi la filologie simplu nu trebuie sa dai bilingvul, poti opta pentru filo simplu sau filo intensiv unde la filo intensiv va trebui sa dai un examen[mai mult ca o lucrare] iar daca o treci esti la intensiv, dar sincer eu m-am prezentat la acea lucrare impeuna cu inca 20 de elevi si dirigul nu ne-a dat nicio lucare dar ne-a zis ca toti cei prezenti suntem la intensiv fara lucrare, si-l trecusem doar cu prezenta laughing
Sper ca te-am ajutat. Succes!

2 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Nu am dat încă bilingvul, dar știu.
La proba orală tragi un bilet. Pe biletul ăla sunt toate cerințele. Și text/imagine, și întrebări.
Proba scrisă e fără compunere. Doar exerciții de gramatică.
Examenul de bilingv e o probă de aptitudine. Dacă îl treci, înseamnă că AI POSIBILITATEA să te duci la o clasă de bilingv, nu înseamnă că E OBLIGATORIU. Te duci la orice clasă vrei tu, doar că, dacă nu ai luat bilingvul, nu poți să mergi la clasele cu bilingv.
Baftă

| Bladex15 a răspuns:

La proba scrisa pentru bilingv engleza, au fost 5 subiecte de tipul celor de la olimpiada, dar cred ca de fapt erau de la olimpiada, si mi sau parut destul de simple, iar pentru proba orala mai am d asteptat dar o sati zic de ea cum o sa o sustinbig grin