| Diananero a întrebat:

Am câteva întrebări legate de bilingvul la engleză (pentru că nu am găsit informațiile pe care le căutam pe nicăieri, iar profesoara de engleză nu prea dă importanță faptului că și eu vreau să particip la acest examen.):
1. Trebuie să știi de dinainte la ce liceu dai? (pentru că nu știu)
2. Unde se dă?
3. Depinde de profilul pe care vrei să îl urmezi?
4. În ce constă proba orală? ...adică citești textul, profesorul îți pune întrebările legate de text și tu trebuie să răspunzi la ele? Ai voie să te uiți pe text? Folosești cuvintele tale sau citate din text? ...sau cum?
5. Există o pauză de jumăte de oră, câteva ore, o zi - două între proba orală și proba scrisă?
6. Care probă se dă prima?
7. Care este nota minimă care trebuie luată pentru un liceu cu bilingv? Dar pentru intensiv? Sau depinde de liceu? Dacă depinde există vreun tabel cu acele note?

Știu că am pus multe întrebări, dar chiar mă interesează pentru că am înțeles că se dă pe 24 mai și trebuie să știu. Aș vrea răspunsuri de la cei care au dat bilingvul în anii trecuți sau care măcar știu că sigur e așa cum spun ei.
Și, desigur, dacă vreți, vă dau fundă, că nu mă doare mâna.
Dacă e ceva ce nu am întrebat și e important, vă rog să îmi spuneți. happy

Răspuns Câştigător
| Anonymous744 a răspuns:

1. Da, exista doar 2 clase de bilingv, mate-info bilingv, filo-bilingv care sunt doar la anumite licee.
2. Se alege un liceu din oras.
3.Da, raspunsul la intrebare 1.
4.O sa iti dea o foaie cu un text si 4 intrebari din el, ai un timp de vreo 20 minute in care sa citesti textul si sa iti scrii rezolvarile de la intrebari ( intrebari foarte simple ) dupa care te cheama in fata, citesti textul si intrebarile si aia e.
5. Se da mai intai proba scrisa dupa care incepe proba orala, in ordine alfabetica, cu cati suntenti mai multi cu atat o sa dureze mai mult pentru ca o sa va bage in 3-4 clase.
6.Proba scrisa.
7. Sunt 10 puncte din oficiu, 30 oral si 60 scris, ai nevoie de un minim de 60 de puncte ca sa fie trecut.
Este usor, stai chill happy

5 răspunsuri:
| LittleBugsBunny a răspuns:

Trebuie sa stii la ce liceu dai, pentru ca trebuie sa stii daca liceul are profil/clasa de bilingv engleza, probele se dau la liceu ( cel putin eu asa am dat examenul) proba orala presupune citirea, traducerea si discutarea unui text cu profesorii ( evident in limba engleza ). Eu am avut pauza 2 zile intre probe, dar presupun ca depinde de la liceu la liceu, nota minima la mine era 6, dar iar cred ca e de la liceu la liceu happy notele vor apare pe site/ la avizierul liceului.

p.s nu cauta nota minima din experienta mea incearca sa faci cat mai mult cat mai bine pentru ca profii sa aiba de unde sa scada laughing)

| Diananero explică (pentru LittleBugsBunny):

Normal că încerc să fac cât mai bine, dar voiam să știu despre ce nivel e vorba... Nu mă bazez pe ideea că sigur iau 6 (deși aș putea), dar acum știu că nu trebuie să mă strezez.
Mersi, apropo.winking

| Diananero explică:

Vă mulțumesc.
Răspunsurile îmi sunt utile. big grin