| andrushk50 a întrebat:

Cum sa ma fac apreciata de colegi macar o data?
I-am ajutat. Unii apoi si-au dat arama pe fata, altii mi-au facut comentarii urate. Ex: Am un par lung si frumos! Iar o colega de-a mea mi-a spus ca zici ca este par de cal! Nu mi-a placut asta!
Adica vreau sa aspun ca nu mai vreau sa fiu criticata in orice moment! Mereu i-am ajutat pe altii si cand eram pe cale sa-i ajut ei imi refuzau ajutorul! Am o colega din clasa care este talentata la cantat si alta care este talentata la desen! Si eu am aceste talente! Cea cu talentul muzical are vocea mai puternica si eu o am mai firava! De aceea toti copii spun ca sa-mi fie rusine ca ea are o voce mai frumoasa si eu cant foarte urat! NU-I ADEVARAT! Cealalta deseneaza foarte foarte bine si frumos! Recunosc! Eu nu desenez asa de bine ca ea, dar cateodata cand desenez ceva ce nu poate desena ea, colegii imi spun ca este urat desenul!

Vreau sa fiu apreciata macar o data!

12 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Ştii, când oamenii se comportă aşa cu tine, înseamnă că le este ciudă. Ai ceva ce ei nu au, şi de asta încearcă să te facă să te simți cât mai rău posibil.
Nu-i băga în seamă, demonstrează-le că tu ești o persoană drăguță, care nu poartă ură.
Găsește-ţi nişte prieteni adevăraţi şi stai doar cu ei, deoarece unii oameni nu merită nici măcar să-i bagi în seamă.

| andrushk50 explică (pentru positivity):

Pai am o prietena cea mai buna, ne cunoastem de mult........de cand aveam 4 ani! Pacat este ca ea locuieste in Bucuresti, iar eu altundeva! Macar ma bucur ca ne putem vedea in vacante, cand mai vine ea pe-aici! In rest nimeni nu mia este prieten bun!

| darrio2007 a răspuns:

Din cate vad tu vrei sa fii apreciata doar din felul cum arati.Sa stii ca nu te-a jignit cand ai spus ca ai par de cal.Chiar asa se numeste parul lung si drept.Schimba-ti atitudinea.Nu inseamna ca daca arati bine ai si alte calitati.Nu te supara pe mine dar asta este adevarul.

| andrushk50 explică (pentru darrio2007):

Eu am vrut sa spun ca nu mai vreau sa fiu criticata si atat! Nu vreau sa fiu apreciata!

| andrushk50 explică (pentru andrushk50):

Vreau doar sa nu mai fiu criticata!

| andrushk50 explică (pentru andrushk50):

Adica sa nu mai imi raspunda cu atata rautate!
Eu stiu ce zic! Sa nu-mi spui ca eu n-am calitati! Eu iubesc muzica si o voi iubi mereu!

| andrushk50 explică (pentru andrushk50):

Eu nu vreau sa fiu apreciata din mocul in care arat!

| andrushk50 explică (pentru andrushk50):

Stiu ca la sfarsit am spus,, Vreau sa fiu apreciata macar o data!''

De fapt, m-am cam lasat dusa de val.

| LolaLollita a răspuns:

Este doar invidie, tu nu ar trebui sa te lasi afectata de ceea ce zic ei. Nu incerca sale faci lor pe plac, sa te aprecieze ei. E clar ca nu stiu cesa aprecieze.

| daassh a răspuns:

Trebuie sa intelegi, lumea buna e luata de proasta, nu ai cum niciodata sa multumesti pe toata lumea, tot ceai de facut e sa taci, sa-ti vezi de treaba, sa exersezi si sa ajungi cel mai bun, doar atunci vei fi apreciat, mai trebuie sa stii ca lumea se asociaza tot timpul cu cei puternic, iar restul nu mai conteaza prin orice mijloace posibile ii determina pe ceilalti sa se lase, sa-i umileasca, injoseasca, etc.Succes!

| xAndraa23 a răspuns:

Asta e invidie curata. Primul pas, este sa-i ignori si sa nu mai pui la suflet orice tampenie. Nu tot ce zboara se mananca, deci tragem concluzia ca nu tot ce spun ei este corect, sau adevarat. Trebuie sa arati ca nu te intereseaza parerea lor proasta despre tine, si mai devreme sau mai tarziu, problema se va rezolva de la sine, se vor plictisi sa te enerveze, si vor gasi pe altcineva. Stiu ca e trist, dar in zilele noastre asa este intr-o clasa in loc sa fim uniti ca fratii, noi ne jignim si ne facem rau uni altora. De apreciat, nu prea ai cum sa fii, decat daca, nu stiu faci ceva special si reusesti sa ii impresionezi. Sper ca ti-am fost de folos. Multa Bafta. :*

| Hm_Jw_1998 a răspuns:

Stiu depre ce vorbesti. si eu ma simt la fel. dar. nu prea ai cum sa re remarci daca ei nu o fac asa... nu incerca sa te schimbi. pentru ca o sa devi o alta persoana si nue bine... multumeste-te cu ce ai..si eu trec prin asta dar invat sa ma valorific eu pe mine nu astept asta de la altii. cand cineva o sa te merite cu adevarat ca prietena o sa te acepte asa cum esti.te pup