| MineIsLikeABridge a întrebat:

dc toata lumea recomanda Intel pe motivul: "Iati i3/i5 si nu iti luat un fx 6300/fx 8350 ca i7 3970X ii mai puternic decat un fx 8350. Sau Intel pentru gaming amd pentru calcule, photoshop, arhivari ca are mai multe nuclee straight face i3, i5, i7 au placa video integrata, nu foarte buna, asa ca sigur iti iei si o placa video dedicata si atuncea nu te mai ajuta placa video integrata. Pretul la Intel un fx 6300 este cu 300 lei mai ieftin ca i5 4430 si diferenta de performanta este de 0, 1, dar in fine Intel are tehnologie de 22 nanometri care e smechera rau, sunt reci, uneori. Sau chestia cu nu iti trebuie multe procesoare, da ps4 xbone folosesc un amd jaguar cu 8 procesoare. Voi ce alegeti?

Răspuns Câştigător
| LeMike a răspuns:

Si cei de la amd si cei de la Intel fac procesoare bune si de calitate.Fiecare are parerea lui, mie de exemplu imi plac cele de la Intel ca am lucrat mai mult cu ele, dar si cele de la amd sunt bune.Totul ramane la alegerea ta.winking

| MineIsLikeABridge explică (pentru LeMike):

Stii cumva daca este o diferenta semnificativa dintre pci expres2.0 x16 si pci expres 3.0 x16? la o placa video http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

| LeMike a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Pci express 3.0 are preformante mai mari.
Uita-te pe tabelul asta
PCI-E architecture |||| Raw bit rate |||| Interconnect bandwidth |||| Bandwidth per lane per direction |||| Total bandwidth for x16 link*
PCI-E 1.0 |||| 2.5GT/s |||| 2Gbps |||| ~250MB/s |||| ~8GB/s
PCI-E 2.0 |||| 5.0GT/s |||| 4Gbps |||| ~500MB/s |||| ~16GB/s
PCI-E 3.0 |||| 8.0GT/s |||| 8Gbps |||| ~1GB/s |||| ~32GB/s