| inna2012 a întrebat:

Desi mi-e greu sa spun, ma consider cea mai urata fata din lume.Si nu o spun eu,am indurat toata viata umilinte si jigniri de la cei din jur, chiar si pe strada care m-au facut sa merg mereu cu capul aplecat si cu teama sa mai ies in lume rugandu-ma sa nu mai aud si alte jigniri.Acum oglinda a devenit cel mai mare dusman al meu, nu am prieteni si am doar 16 ani.Consider ca problema mea e fata,e un pic patratoasa,acum nu mai am cosuri,am ochii migdalati caprui, tenul gras(care e o problema) si deschis la culoare.Am parul saten si lung, putin ondulat.La corp arat bine, nu sunt grasa dar nici foarte slaba.Chiar nu inteleg de ce trebuie sa indur asta,am vazut fete mult mai urate ca mine la fata si la corp,deformate,umflate,cu nasul mare sau dantura urata,cicatrici pe fata si nimeni nu lega de aspectul lor, nu le jignea nimeni...DE CE? De ce e lumea asa? Am fost marginalizata toata viata.Am incercat de nenumarate ori sa imi schimb look-ul,tunsori diferite,sa ma machiez, ma imbrac destul de bine si totusi nu se schimba nimic.Nu stiu ce sa fac sa ies din starea asta,nu mai am personalitate deloc. Vreau sa merg pe strada cu capul sus si fara frica, m-am inchis total in mine.
Acum ma gandesc sa imi schimb culoarea parului.Nu vreau sa il fac negru pentru ca am tenul deschis si stiu ca negrul inaspreste trasaturile fetei. Daca ma face si mai urata? M-am gandit la un blond cat mai deschis(de obicei blondul infrumuseteaza)Ce credeti?
As face orice numai sa ma consider o persoana normala, nu am avut curaj sa spun nimanui cat sufar din cauza asta...
V-ati simtit vreodata asa? Ce sfaturi imi dati?
Va rog nu imi cereti poze!

16 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Eu nu pot sa cred ca esti mai urata ca asta http://www.welaf.com/......-world.jpg

Totul tine de atitudinea ta, mai putin de cum arati.
Daca cei din jurul tau s-au obisnuit cu ideea asta, cam greu ii mai schimbi. Cand ajungi la liceu/facultate/schimbi clasa, incearca o schimbare radicala de atitudine. Poti incerca si cu colectivul curent, dar o sa fie mult mai greu sa-si schimbe parerea despre tine.

| inna2012 explică (pentru monstrulet):

Pai cred ca tine de atitudine...de exemplu ei nu ar indrazni nimeni sa ii spuna in fata ca e urata.Anul trecut cand m-am dus la liceu, intr-un mediu cu totul nou eram oarecum schimbata si in primele luni ma miram cat de frumos se poarta unii cu altii si cu mine de altfel, dar apoi nu stiu de ce m-am inchis iar in mine si cred ca le-am transmis si lor energiile mele negative, ca au inceput sa ma vada si ei asa cum ma simt.Multumesc pentru sfat!

| IM5 a răspuns:

Ah.urasc partea asta ''am vazut fete mult mai urate ca mine la fata si la corp, deformate, umflate, cu nasul mare sau dantura urata, cicatrici pe fata '' ....Uite.vezi?! Si tu ii critici.Stiu cum e.pt ca si eu am o problema asemanatoare.Nu trebuie sa te schimbi pentru ei, chiar nu trebuie straight face

| inna2012 explică (pentru IM5):

Nu am vrut sa jignesc pe nimeni cu intentie,am vrut sa spun ca am vazut oameni cu toate aceste defecte si totusi la mine nu e nimic anormal,poate ca fata mea e oribila sau parul care ii face pe toti sa se sperie de mine,poate ca ii critic si eu pe altii, dar niciodata nu am spus-o cu voce tare, nu m-am uitat insistent la nimeni si am incercat sa imi fac si prieteni, dar pur si simplu nu stiu ce sa fac sa ies din starea asta, am impresia ca nimeni nu ma suporta...Multumesc pentru sfat!

| IM5 a răspuns (pentru inna2012):

Eu chiar daca nu te cunosc.Stiu ca pari o persoana care totusi isi da interesul pentru ce il intereseaza.Vad ca iti doresti mult sa iti faci prieteni, sa te inteleaga si ceilalti. Poate.pur si simplu..nu ai incredere in tine..fi tu..si o sa vezi..nu incerca sa te schimbi doar pentru ei! :* Apropo as vrea tare mult sa te cunosc...imi place sa imi fac prieteni noi la orice ocazie! Daca ai vrea sa imi dai id-ul ar fi dragut :X

| DoarImpreuna a răspuns:

Ei, initial spui ca te consideri cea mai urata apoi ca ai vazut fete mai urate ca tine cred de fapt ca nu esti urata ci doar te consideri urata.

Vezi tu Inna de cele mai multe ori transmitem oamenilor ceea ce credem. Daca tu te consideri urata transmiti mesajul acesta celor din jur "hei eu sunt urata, ma consider urata" si asta indirect dar ceilalti prind ideea. Invata-te sa te accepti, sa te iubesti sa fii multumita de tine si vei transmite un mesaj pe masura.

Nu se poate a nu ai aspecte pozitive, de apreciat, nu se poate. Cauta sa fii tu, sa fii naturala, nu te mai cimpara ca face rau. Tu esti tu fii libera, spontana si naturala.

Succes!

| inna2012 explică (pentru DoarImpreuna):

Stiu,doar ca e usor de zis, greu de facut...am impresia ca nimeni nu ma baga in seama si nu vrea sa stau prin preajma, o sa incerc sa ma schimb.Multumesc pentru sfat!

| EyesSad17 a răspuns:

Of Doamne iti inteleg perfect problema de unde vine.Cei care te-au jignit si probabil de mult timp ai primit numai cuvinte grele

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Hei,hei,hei.Mergi la oglinda, spala-ti ochisorii, zambeste si spune ce vezi.Ti se pare ceva urat? Nu cred. Poate ca ai incercat prea des sa schimbi ceva si nu ti se potriveste.Lasa blondele sa fie blonde, tu ocupa-te de tine.Cauta o alifie de fata pentru ten gras, si foloseste ceai de coada soricelului combinat cu menta inainte de a folosi alifia.Sau lasa naibi alifia aia...Concentreaza-te asupra fruntii, ca prin miscarea muschilor fetei pielea sa se intinda perfect.Deja se intrezareste un zambet.Pastreaza-l si,, asorteaza-ti,, gandurile cu el.Cred ca e o combinatie buna, nu? Avem deja o fata frumoasa in fata oglinzii, cu privirea senina si proaspata si nu ramane decat sa pastram aceasta imagine.Frumusetea nu are o definitie si nu e data doar de aspectul fizic.Fiecare vedem ceva frumos acolo unde altii vad ceva neatragator.Si cel mai neatragator lucru e o figura incruntata, o privire sovaielnica, o vorba rastita.Ia iesi din casa cu o figura senina si proaspata, cu privirea drept in fata, iar cand esti privita nu intoarce capul in alta parte.Priveste-l si tu pe interlocutor,iar daca ti se pare ca vezi ca te jigneste cu privirea,sau cu vreo aluzie,cauta sa pastrezi acelasi aer demn,deschis, fara sa pleci ochii. Spune-ti atunci ca tu esti cel mai important om din univers, ca nimeni nu are dreptul sa te judece ori sa te subaprecieze. Putem merge mai departe, adica tocmai celor care te fac sa te simti prost, acorda-le cea mai mare atentie. Ajuta-i daca au nevoie si esti in masura sa o faci.Saluta-i cand ii intalnesti si zambeste-le cand vor sa fie rautaciosi.Concentreaza-te asupra acestor lucruri si sa vedem cine trebuie sa coboare privirea.Si nu uita, tu esti frumoasa, iar cei care cred contrariul au o adevarata problema.La nevoie ma gasesti tot aici.Pa.

| LoveBrokeHeart a răspuns:

Draga inna, nu-ti mai fie frica.
Si eu trec cam prin aceeasi situatie dar nu imi este frica. Sunt mandra de cine sunt si tu ar trebui sa fii la fel.
Nu lasa pe nimeni sa te insulte. Cine se cred ei?
Nu conteaza ce crede lumea despre tine, e problema lor, ei vor sa te faca sa te simti prost si ei sa dea bine oriunde.
Ignora-i pe cei care se cred mai tari ca tine si te jignesc, ei sunt probabil prost crecuti.
Sper ca te-am ajutat, si tine mine ca frumusetea vine din interior!

| Ramona_Denisa_2000 a răspuns:

Bună eu te-aș sfătui să te accepți așa cum ești, și cum arăți fiecare om e frumos în felul lui și au câte un defect, slăbiciune, calitate, tu nu mai asculta reproșurile altora bănuiesc că nici ei nu sunt perfecți o să vină și timpul să te mai schimbi în general și să fii pe placul lor și o să te sufoce tu arată-le că nu te interesează părerea lor încearcă să fii indiferentă și o să vezi mai târziu o să alerge după tine tu să apreciezi persoanele care te plac și te acceptă așa cum ești încearcă să fii puternică și treci peste chiar dacă ție greu sper nu încerca să fii pe placul lor și tot răul care l-ai suportat mai târziu o să-l suporte și ei

| AlinaAlinutaAlinushAlyAlyka a răspuns:

rolling on the floor Si asta e o problema raised eyebrows. Ignora-i, dar daca nu iti e de folos. Foloseste-le replica asta celor care te critica''Eu sunt urat/a facut/a de voi dar voi din pacate sunteti, facuti din nastere '' si apoi pleci nepasator/are. happy

| Superba100 a răspuns:

Si mie mi se spune.eu nu-i bag in seama.trec pe langa ei ca si cum n-ar fi.te rog ascultama si urmeaza ceam spus.sunt sigura ca nu esti urata, doar ceilanti vreau sa te enerveze si sa te supere.fi cu capul sus tot timpul oriunde ai merge scumpo.fii tare.reactioneaza asa si o sa vezi ca ei o sa se enerveze ca nu-i bagi in seama si dupa acea poate nu o sati mai spuna. sper ca te-am ajutat.te iubesc scumpo.

| inna2012 explică (pentru Superba100):

Asta fac, nu ii bag niciodata in seama, dar nu inteleg de ce mi se spune mereu asta, stii si tu ca lumea e rea si multora le place sa jigneasca pe altii fara sa se uite la ei cat de perfecti sunt si eu cred ca daca nu eram urata nu imi mai spunea nimeni asta.Multumesc pentru sfat!

| Lacatus_Andreea_1999 a răspuns:

Deci ce sa zic si eu sunt in aceeas stare ca si tine dar stii asa daca asa ne_o lasat dumnezeu cu timpu o sa vezi daca incredere in dumnezeu o sa vezi ca o sa fi mai frumoasa de cat esti sa iti da un sfat nu iti pierde incerdera in dumnezeu

| AnonimDC a răspuns:

Chiar daca sunt baiat si mie MI SE INTAMPLA la fel dar dupa ce m-am gandit ca eu ma consider foare urat dar cand ma plac alte fete de ce nu ma mai consider urat? Tiai pus vreodata intrebarea asta?