| iepurica_7902 a întrebat:

ieri mi-am cumparat un iepure nou si nu prea stiu despre el. stiu doar ce mananca si ce sa nu manance iepurii.ma puteti ajuta? imi raspundeti la aceste intrebari?:

-coaja cartofului este toxica pentru iepuri?

-iepurii pot manaca si frunze de ridichi?

-am citit pe site-ul iepuri. ro ca iepurii nu au voie sa manance manacare uda.de ce? eu azi i-am dat din greseala niste iarba mai uda. are ceva?

-narcisele sunt otravitoare pentru iepuri? dar untisorul?

-iepurele meu adora iarba.mananca intruna. ori de cate ori ma apropi de el cu oarba in mana vine la mine si mi-o ia.mai mananca si foarte multi morcovi.credeti ca mananca pra mult?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citeşte aici: http://www.iepuri.info/index.php?pagina=alimentatia-iepurilor-de-casa
Pa, pa.

7 răspunsuri:
| Rizer a răspuns:

Doamne fereste! Eu am cu gramada iepuri si nu tin cont de ce le dau! Mananca coaja de cartofi dar poti sa le dai si cartofi intregi, morcov, paine dar sa nu fie veche, iarba de tot felul nu conteaza eu nu le dau stirita daca stii ce e aia! Dar inca na iesit aia e pe timpul porumbului cand a dat porumbul da si buruiana aia!
Si apa le poti de 2 3 ori pe saptamana!
Nu te speria ca nu-s sensibile! Mananca orice le dai!
Pt nelamuriri in privat te ast!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am trei iepuri un iepuras si doua iepuroaice sunt foarte draguti ii am de mai mult timp acum au facut chiar si pui sunt niste scumpi pai ai mei au mancat coaja de cartof si n au patit nimic cu frunzele n am incercat mai bine nu le dai cum fac eu narcisele stiu ca nu s bune deloc de untisor n am auzit nici atat cu iarba stiu ca trebuie sa i dai doar o data pe zi verdeturi ca dupa aia face indigestie si morcovi sunt buni nu ti face griji dar nu prea multi sa te bucuri si tu de iepurele tau te pup pa pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coarja cartofululi ii place nu este toxica pentru. el ca si ew le dau coarja de cartof la ai mei daca nu ma crezi iti las id meu dienu stiua_slumpa_lde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu el mananca toata ziua urmeaza sfatul meu si vezi ca va fi un iepure sanatos eu am atat de multi ca nu mai tin cont ce le dau stiu ca le place la nebuniehappy

| Alinutza_6126 a răspuns:

Si eu mi-am luat un iepure acum 1 saptamana. happy am vorbit cu crescatorul de unde l-am luat si mi-a zis sa nu-i dau iarba, varza, salata, etc. Doar lucruri uscate si morcovi. Gasesti in petshop-uri hrana speciala pentru rozatoare. Al meu este inebunit dupa fan. Sa nu-i dai fructe pentru ca sunt foarte sensibili cu digestia. Le fermenteaza in burta si se baloneaza si pot avea probleme grave. Succes cu iepurica al tau.