| denysa_6789 a întrebat:

imi puteti spune si mie tot ce stiti despre introducerea de noi specii? biologie clasa aVIII-a semestrul 2. pls dau funda si vot

Răspuns Câştigător
| goXer a răspuns:

Uite citeste aici: tongue
DETERIORAREA MEDIULUI PRIN INTRODUCEREA DE SPECII NOI
*Introduceri intamplatoare, ex:
-tantarul anofer(din Africa in America de S
-gandacul filoxera (din America de N in Franta unde a produs pagube extinse ale vitei de vie
-bizonul (din America de N in Europa) a produs pabuge in bancurile de nidii
*Introduceri intentionate: au avut ca scop distrugerea unor specii sau scop alimentar cinegetic, in Australia au fost introduse mamifere placentare care au intrat in competitie cu mamifere marsupiale pe care le-au redus numeric.
-introducerea crapului, a distrus specii autohtone
-mangusta, in Jamaica pentru distrugerea sobolanilor, au produs pagube insemnate in randul foamei autohtone. cam atat ne.a predat nouatongue