| CATALINAal a întrebat:

Ce o sa invatam la matematica, biologie si latina in clasa aVIII-a?

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Bună! Din nou, la matematică îți pot spune cel mai bine.La început, la algebră, nu faci nimic nou.Ecuații,inecuații,expresii,rapoarte,probleme etc. După ce terminați cu aceste lecții,un fel de recapitulare,veți învăța funcțiile,îți pot spune că sunt foarte ușoare. Apoi, pe lângă acele formule de calcul prescurtat învățate în clasa a VII-a, se vor adăuga încă câteva. Urmează apoi, expresiile algebrice foarte grele, trebuie să faci multe exerciții.La sfârșit, vei face ecuația de gradul 2, în care necunoscuta e la puterea a 2-a.La geometrie, vei face geometria în spațiu. Însă dacă nu ai bazele geometriei plane, cea în spațiu va fi foarte grea.Prima dată, se fac tot felul de teoreme legate de paralelism și perpendicularitatea, am observat că puțini înțeleg această parte.Tot aici, vei învăța teorema celor trei perpendiculare. Apoi, vei învăța despre poliedre(piramida) arii și volume, după care tot felul de corpuri cu ariile și volumele lor.Baftă! Biologia e extrem de plictisitoare, extrem.Vei face ecologia, dacă bine îmi aduc eu amine.Lanțuri trofice, ecosisteme, destul de plictisitor pentru unii.Baftă! La latină, fiind primul an, probabil că nu vei face cine știe ce.Cuvinte noi, câteva timpuri verbale, pronumele etc. Puțină gramatică, mai mult veți citi lecții în latină, sunt ușoare... Baftă!

5 răspunsuri:
| Iadhira a răspuns:

Buna! Matematica va fi cu multa geometrie in spatiu (ariile si volumele figurilor geometrice de genul cubului, piramidelor, sferei etc.) si probabil recapitulare pentru examenul ce va urma. Biologie e plictisitoare, chestii despre mediu si ecologie (biotop, bioceneza), atata timp cat nu faceti si activitati practice cum ar fi voluntariatul in scopul protejarii mediului. Latina e mai mult o istorie a Imperiului Roman, invatarea unor cuvinte, care seamana izbitor de bine cu cele pe care le folosim deja, adeverindu-se faptul ca si limba romana e o limba romanica, si putina gramatica, insa ma indoiesc ca veti aprofunda materia, sunt sigura ca in unele ore de latina veti afce recapitulare la romana pentru acelasi examen ce te asteapta. O zi buna!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi ( ce veţi învăţa ) în programele şcolare la linkul :
* matematică - http://isjph.files.wordpress.com/2009/09/matematica_5-8.pdf

* biologie - http://isjph.files.wordpress.com/2009/09/biologie_5_8.pdf

* latină - http://isjph.files.wordpress.com/2009/09/limba_latina_.pdf

Toate cele bune.

| Inferno a răspuns:

Poti descarca programa de pe Edu.ro.

| xDxDxDxDxD a răspuns:

La matematica geometrie vei face geometria in spatiu,vei invata corpuri
La biologie vei invata despre ecosisteme, lanturi trofice iar la latina pentru ca e primul an, vei invata cuvinte, pronume, declinarile substantivului si vei avea lectii de tradus (niste imagini) cu cateva propozitii
Bafta :*

Răspuns utilizator avertizat