| nairpic a întrebat:

happy Am si eu o intrebare happy. Ce parere aveti despre respectul de sine? In ziua de astazi mai exista oameni cu repesct de sine?happyDaca puteti detalia e foarte bine big grin.Merci. Cel mai bun raspuns fundita big grin

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Morrígu a răspuns:

Doar şi numai pe mine mă respect.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau, dragule.
DA, respectul de sine exista, si nu consta in a-ti face parul cu gel sau placa. Stii tu ce vreau sa spun happy
Sa te te respecti pe tine inseamna sa-ti faci educatie, maniere, cultura. Sa iei ce este mai bun pentru tine din ce-ti ofera viata, sa adaugi mintea si inima ta, si apoi sa imparti celor apropiati tie.
Te-am tzucat.

| AlbaAura a răspuns:

Ca sa fii respectat incepe prin a te respecta pe tine insuți.Catre respectul fața de noi inșine ne indruma moralitatea pe cand fața de alții, ne obliga educația.Respectul de sine face ca omul sa apara in exterior exact cum e și in interior.
Cand exista respectul de sine, apare și acea mulțumire care se afla in primul rand in conștiința, se menține și se intarește prin parerea celorlalți despre noi, pentru ca nu ne putem lipsi de considerația lor.
Respectul de sine este fondul necesar al sentimentelor noastre și puterea ce ne da increderea și siguranța de care avem nevoie sa traim.
Si sunt asemenea oameni care nu și-au pierdut respectul fața de insași.Pe cine sau ce poate respecta acela care nu se respecta pe sine? Respectul ptețuiește mai mult decat celebritatea iar considerația publica mai mult decat renumele.

| EvaZ a răspuns:

Nu prea mai exista respect de sine pentru. ca in ziua de azi trebuie sa faci mereu sacrificii ca sa obtii ce vrei. Unii oameni fac sacrificii regretabile, altii mai mici dar totusi se injosesc, se vand si tot asa..nu se respecta pe ei si corpul lor. Plus ca acum este la modaaa sa fi cat mai sexy ca fata. Clar toate fetele umbla cat mai vulgar imbracate. Cum s-a mai spus " Primul lucru pe care trebuie sa-l faci ca sa respecti oamenii este sa te respecti pe tine insuti"