| AlexisJohn17 a întrebat:

Am si eu o nelamurire.
Montarea camerelor video care filmeaza spatiul public este permisa?
Am un vecin care si-a montat o camera de supraveghere ( el locuind la bloc) si camera filmeaza pur si simplu spatiul public si nu cred ca are vreo aprobare si nici nu scrie ca acea zona este supravegheata! Credeti ca are voie?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este legal.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este perfect legala si permisa.

| Vvistula a răspuns:

Daca filmeaza spatiul publica nu ai nevoie de nicio aprobare.

| Rotazi a răspuns:

Da. In spatiul public are voie. Altfel, nici tu cu telefonul nu ai avea voie sa fotografiezi/filmezi pe strada, in statiile de autobuz, etc.
Probabil ca el isi supravegheaza masina sau altceva. Nu are voie sa filmeze in curtea cuiva. Dar pe strada, da.
Tu cu prietenii tai mai bine abtineti-va de la prostii daca va temeti de filmare.

| AlexisJohn17 explică (pentru Rotazi):

Nu ma tem de nicio flimare, am 20 de ani, nu mai am 10 ani sa ma tin de prostii, insa el de multe ori nu filmeaza nimic, ci persoanele care intra in bloc si care ies si se foloseste de imagini, nu prea cred ca filmarea spartiului public este atat de permisa!

| Rotazi a răspuns (pentru AlexisJohn17):

Inseamna ca supravegheaza intrarea in bloc. E perfect legal.
Ba da, in spatiul public, e permis.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru AlexisJohn17):

Sa luam alfel! Sa presupunem ca esti atacat in locul in care se afla acea camera! Pe baza imaginilor de pe camerele de supravegere se poate afla adevarul. DACA zici ca nu te tii de prostii, eu zic ca nu ai de ce sa te temi.
Probabil sunt in mai multe locuri asfel de camere de supravegere.

| AlexisJohn17 explică (pentru Fatamuntilor):

Frate, toti vecinii i au cerut imagini si nu a vrut sa le divulge, daca el ma fotografiaza si cu imaginile se foloeseste pentru trafic de organe e ok? acum vorba vine dar nu cred ca legea permite sa se filmeze chiar asa fara aprobare.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru AlexisJohn17):

Daca vei fi victima unei agresiuni, poti fi sigur ca vecinul tau va fi obligat sa le divulge.
Acum ceva timp, masina prietenului nepoatei mele a fost zgariata.In apropiere se afla o institutie care are si aflel de camere.Cei de acolo ziceau ca cu acordul expres al politiei se poate afla cine a facut-o urmarind imaginile inregistrate.
Hai sa fim seriosi, nu=i dracul asa de negru.Camere sunt peste tot!