| croissant a întrebat:

Buna seara, credeti in destin? Credeti ca destinul ne-a rezervat ceva in aceasta viata pentru fiecare dintre noi? Cum ne dam seama de asta?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Nu cred in destin.
Sa zicem ca imi este scris sa mor in aceasta seara calcat de masina si eu nu vreau sa ies din casa. Oare ce se intampla? Nimic.
Eu unul tin sa cred ca viitorul se schimba in fiecare moment, de fiecare data cand facem o anumita decizie noi sau cei din jurul nostru.
Sa zicem ca imi este scris sa iubesc o anumita fata, okay? Daca ma duc acum la ea si ma comport ca un nebun atunci ce se intampla? Se mai intampla ceea ce "fusese scris"? Nu prea cred.
Deci, prin ceea ce facem noi sau cei din jur reusim sa schimbam viitorul.
Aceasta este parerea mea.
Succes!

7 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu cred in destin, multi zic ca "viata le-a pregatit" diverse chestii, viata nu iti pregateste nimic, un functie de actiunile tale iti va fi decis viitorul, nu as lasa nimic in voia sortii, gen "lasa ca asa trebuie sa fie", nu, nu trebuie sa fie asa, trebuie sa fie cum vrei tu, si ca sa fie cum vrei tu trebuie sa lupti, cand viata te pune la pamant e un singur lucru de facut, sa fi incapatanat, nu accepta ce nu iti place, lupta sa schimbi tot ce te deranjeaza.

| Lawliet14 a răspuns:

Exista destin PRIN DUMNEZEU, da. Adica rugaciunea, credinta, curatenia, pot aduce ajutor in viata fiecaruia. Dumnezeu stie absolut orice ce se intampla pe Pamant, El stie chiar si ceea ce gandeste Satan de exemplu pentru ca este o creatie a Sa. Dar oamenii cred ca au liber arbitru. Chiar si inainte in Eden au avut. Deci exista destin prin rugaciune spre Dumnezeu. Sau poate ca unii oamenii care ajung suflete pe Pamant sunt ajutati pur si simplu pentru ca sunt evoluate si au o misiune, dar aceasta ultima parte e doar o supozitie tinand cont ca nu apartine de Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Destinul inseamna ca totul este preDESTINAT si ca orice am face "ne este scris" sa ajungem in acel loc.
Eu cred in soarta, adica fiecare lucru pe care il facem in viata, chiar si cel mai mic lucru, ne influenteaza mai departe viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred în destin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista destin. Daca cineva crede in destin inseamna ca nu trebuie sa mai ia decizii in viata si sa nu mai faca nimic, caci oricum totul este scris. Nu exista asa ceva totul depinde de noi.

| Xpressurself a răspuns:

Destin inseamna programare si autoprogramare. daca nu esti capabil sa schimbi la tine ce nu functioneaza atunci esti condamnat sa functionezi pe pilot automat asa cum te-a educat societatea. asadar, da, exista destin. si de asemenea poate fi schimbat.

| Ciumpi35 a răspuns:

Nu, nu cred in destin.