| SamsungElectronics a întrebat:

Bună seara.

Este adevarat ca ucrainienii sunt tot neam de ruși?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Sunt neam de slavi, sunt triburi inrudite.
Rusia tarista numea Ucraina: Rusia Mica (Малороссия - Malorusia), dupa cum partea care azi este aproximativ Bielorusia era numita Rusia Alba (Белая Русь), in vreme ce Rusia moscovita se considera Rusia Mare {Великороссия - Rusia veche). O lunga perioada Kievul a fost capitala Rusiei. Ei nu vroiau sa recunoasca faptul ca sunt trei popoare diferite pornite din aceeasi radacina ca si portughezii, spaniolii si catalanii. Adica au mai multe cuvinte diferite decat identice. Nu este ca in cazul graiului moldovenesc numit de idioti "limba moldoveneasca". Nu poate fi o limba separata atata timp cat eu (ca roman) inteleg majoritatea cuvintelor. Chiar am avut o prietena ( in tinerete) care vorbea ucrainiana la perfectie si mi-a explicat diferenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Undeva in istorie au avut niste rude comune

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vorbesc o limbă apropiată de cea rusă. Dar când te referi la neamuri, ce înțelegi prin asta? Că au fost la origine proveniți din aceeași părinți acelaș trib? Neamuri slave fără să fie ruși, deci nu tot un neam de ruși sunt și slavii din Balcani, cehii, slovacii, polonezii.

| Freya1 a răspuns:

Cam tot aia sunt.

| LordCristobal a răspuns:

Da sunt inruditi arat ucrainienii cat si rusii fac parte din familia slavilor.