| anonim_4396 a întrebat:

Biblia zice sa iubesti pe aproapele. Mai zice sa ii iubesti si pe vrajmasi. Cum s-ar putea aplica asta in zilele noastre? Ar trebui americanii sa-l iubeasca pe Kim Jing-un? sa-i iubeasca pe aia care decapiteaza pe la Ar-Raqqah? ar trebui ucrainienii sa-i iubeasca pe rusi? Si exemple mai gasiti voi.

18 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Într-un creştinism ideal(a urma învăţăturile lui Hristos), da. Dar situaţia reală arată doar cât de ipocriţi sunt.

| Andrej20 a răspuns (pentru Gizăz):

Nici tu nu esti mai cu mot.
Tot ipocrizie scrie pe tine.

| Filip23 a răspuns:

Pana la americani trebuiesa vedem ce facem noi, ca indivizi.

| emy a răspuns:

Buna seara,draga! Da, suntem datori sa ne iubim vrajmasii si sa ne rugam pentru ei, asa cum si Mantuitorul Si-a iubit vrajmasii, i-a iertat si S-a rugat pentru ei. Cum se poate face asta? Pai in primul rand, trebuie sa te rogi mult lui Dumnezeu si apoi sa ceri sfatul unui duhovnic. Te pup.

| emy a răspuns:

IvanMihai,nu spune nimeni sa-l iubesti pe antihrist, ci pe dusmanii tai. Dumnezeu ne spune ca nu exista dusmani, ci prieteni severi, ca vrajmasul cel adevarat este diavolul pentru ca acesta e cel care ne indeamna sa facem rau.Acesta profita de slabiciunea noastra ca sa ne piarda, sa ajungem in iad cu el.De aceea trebuie sa fim mai altruisti,sa ne purtam bine cu asa-zisii vrajmasi ai nostri,sa ne rugam pentru ei,sa ne gandim ca,in primul rand,isi fac lor rau,si dupa aceea,noua si sa incercam sa-i aducem pe calea cea buna. Ei,intr-un fel,ne fac un bine,caci, purtandu-se rau cu noi, dezamagindu-ne, ne determina sa ne intoarcem catre Dumnezeu, sa ne apropiem mai mult de El. Te pup.

| danay72 a răspuns:

Daca s-ar iubi unii pe alti, acum nu ar mai exista tensiuni si razboaie.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca te referi la noul testament/crestinism, e musai, daca te referi la vechiul testament, unde e decalogul, deloc, ba din contra, "aproapele" e doar cel de aceeasi credinta (teista) cu tine. devil

| sabin89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai americanii sunt crestini. Ar trebui sa-l iubeasca pe Kim? happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru sabin89):

Bineinteles, crestinii trebuie sa il iubeasca si pe dumnezeu, desi inca le scoate ochii ca acum 6000 de ani au gresit niste unii fara minte (ca asa i-a creat), frezulitu' ala e bebelus pe langa el.

| Alcyon a răspuns:

Raspunzand celui ce-ti face rau, cu aceeasi moneda, nu faci decat sa te cobori la nivelul lui. Nu dovedesti ca ii esti superior, ci ca esti la fel de idiot ca si dansul. O societate cu adevarat civilizata e pasnica.

| fllu07 a răspuns:

Indiferent cine ar fi in lumea asta, presedinte sau cersetor, om simplu, sau cu vreo functie...
daca ar aplica toti toti fara exceptie cuvintele din Matei 7:12 (Tot ce vreţi să vă facă vouă oamenii faceţi-le şi voi la fel, fiindcă aceasta înseamnă Legea şi Profeţii.)
atunci toate problemele s-ar rezolva, ma refer la razboaie, ura, violenta fizica si verbala, prejudecati, discriminare, abuzuri, coruptie, crime etc.
ar ramande doar problemele asupra carora oamenii nu au nici o solutie: boli, moarte, si dezastre naturale.

| sabin89 a răspuns (pentru fllu07):

Si tu, si danay incepeti cu "daca". Stiu si eu ca 'daca' oamenii s-ar fi iubit unii pe altii nu s-ar fi ajuns la tensiuni si razboaie. Eu am pus problema fata de situatia existena. De danay nu ma mir ca da raspunsuri de astea, dar tu esti un baiat intelligent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A "n" oara arata inteligenta celor care au scris acea carte. ma intreb ce arata despre inteligenta celor care o numesc cartea cartilor, si cred tot ce scriu acolo

| Ramon1492 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca iti zic ca esti prost, se vor simti jigniti chiar si cei mai prosti oameni de pe planeta.

| RedDeath a răspuns:

Deci, asa prost esti, ca ma doar ochii sa citesc ce ai scris... Deci eu nu am rabdare, ca imi vine sa te bat. Mai bine vorbeste cu preotul de la biserica sau cu proful, sper sa nu se enerveze si aia sa te bata oleaca.

| sabin89 a răspuns (pentru RedDeath):

Ce pățiși?

| IvanMihai a răspuns:

Să iubeşti duşmanii...
Asta înseamnă să-l iubeşti pe dracul?