| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara TPU. Sunt în Germania și caut un loc de muncă, dar nu știu unde să caut... Nu știu nici limba, de asta îmi este mai greu, și nu vreau nici să iau vreo țeapă. Stie cineva vreun site sau unde aș putea să caut?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cautatul ala trebuia sa se faca din Romania, nu te duci acolo fara sa stii limba, fara sa ai habar de nimic... sa cauti, ce?
Bani cheltuiti inutil!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca stii engleza, fa-ti un CV (tot in engleza), si mergi fara rusine, din poarta in poarta, pe unde vezi societati.
Functioneaza destul de bine, dar cam trebuie sa fii inregistrat in zona.

| Paul2009 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc

| Paul2009 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Problemă este că nici cu Engleza nu mă descurc... doar câteva cuvinte

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Paul2009):

Atunci cauta un loc de munca printr-o agentie. Gasesti pe google multe agentii romanesti, care te plaseaza la munci care nu necesita limbi straine.

| sammie a răspuns:

Întreabă oamenii pe-acolo dacă au locuri de muncă. ( În engleză )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi și de ce ai mers acolo?

| Paul2009 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru muncă. Îmi găsisem ceva, dar mi să facut rau de la mirosurile din fabrica aceea, si nu au vrut să mă mai primească

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Eu când am ajuns în țara asta ști cum am găsit frate de muncă mi-am făcut frumos 20 de cv și dăi peste tot m-am dus și ca femeie de servici am aplicat dosarul și acolo ma duceam sa muncesc numai muncă sa fie nu-ți fie rușine sa întrebi de muncă frate rușine să-le fie ăia care nu vor să muncesca și au posibilitate și sunt apți de muncă și o ard toată ziua pe tiktok și insta la story ce face pescobar cu caracatițele

| Paul2009 a răspuns (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Nu îmi este rușine. Doar că nu stiu limba... Dacă mă duc așa din firmă în firmă și eu nu stiu să vorbesc ce le zic la oameni. De asta preferăm un site ceva sau undeva unde nu sunt țepari

| pufulescu0o a răspuns:

Orice job de "ajutor" -helfer. De exemplu Putzhelfer. La noi la firma vine o echipa de curatenie unde din 4 lucratori doar unul stie germana, restul doar guten Tag si ciao!

| pufulescu0o a răspuns:

Cauta pe google textul acesta : jobs ohne deutschkenntnisse in der nähe